4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Decemberben folytatódott a vendégforgalom kedvező trendje. Az elmúlt évben a forgalom háromnegyedét képviselő szállodák vendégforgalma – augusztus kivételével – minden hónapban élénkült, ebben a négycsillagos, illetve a wellness-szállodák szerepe volt meghatározó. Összességében 2011-ben – a lanyhuló belföldi kereslet következtében – a kereskedelmi szálláshelyek enyhe visszaesést regisztráltak.

Az év során a – előzetes adatok szerint – a külföldi vendégek közel 10 millió vendégéjszakát töltöttek
el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6, az éjszakáké pedig 3 százalékkal nőtt 2010. január–
decemberhez viszonyítva.

A külföldivendég-forgalom szerkezete továbbra is átalakulóban van, a legjelentősebb küldő országok közül a Németországból, Franciaországból és Olaszországból érkezett vendégek eltöltött éjszakáinak száma csökkent, a Csehországból, az Egyesült Államokból, Lengyelországból, Ausztriából és az Egyesült Királyságból érkezetteké pedig nőtt. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a négycsillagos egységekben számottevő volt a növekedés, az ötcsillagos szállodákban ugyanannyi, míg az egy–három csillagos egységekben kevesebb éjszakát töltöttek el a külföldiek, mint 2010 azonos időszakában. A külföldi vendégek száma – a Balaton, a Közép- és a Dél- Dunántúl kivételével – mindegyik turisztikai régióban emelkedett.

2011. január–decemberben a belföldi vendégek 9 és fél millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi
szálláshelyeken. A vendégek száma 2, az éjszakáké 4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A vendégforgalom visszaesése – kilenc turisztikai régióból – ötöt érintett. A belföldivendég-forgalom 67 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 3 százalékkal bővült.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 46,5 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagosok 63,5, a
négycsillagosok 53,5 százalékos foglaltságot értek el. A szállodai kihasználtság összességében 1,7
százalékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli: 54 százalék volt.

Decemberben a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 7 százalékkal (15 842 forinttal), az egy
kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 19 százalékkal (5812 forinttal) emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az elmúlt év eredményei összességében ennél kedvezőtlenebbek, a szállodai átlagárak 1, a bruttó REVPAR-mutató 5 százalékkal nőtt. Budapesten a vendégforgalom döntő részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára decemberben 9200 és 34 600, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 3200 és 18 900 forint között alakult.

A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele a korábbi hónapok mérsékelt eredményeit
követően 15 százalékos folyó áras emelkedéssel ismét kedvező képet mutatott decemberben. Összességében a szálláshelyek árbevétele folyó áron 3 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához képest, miközben a szálláshely-szolgáltatás árindexe 2011 folyamán 1,5 százalékos deflációt mutat.

A kereskedelmi szálláshelyek 2011. január–decemberben összesen 245 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 136 milliárd forint volt. A forint/euró árfolyam széles sávban, 263 és 316 forint között mozgott, az éves átlagárfolyam 2011-ben 279 forint volt, csupán 4 forinttal gyengébb, mint egy évvel korábban.

Budapesten mind a belföldi-, mind a külföldivendég-éjszakák száma nőtt (összességében 4,5 százalék
kal), ezzel szemben a balatoni forgalomnál mindkét mutató esetében visszaesést regisztráltak a
szálláshelyek. Január–decemberben a Balatonon kívül a Dél-Dunántúl, az Észak-Alföld, továbbá a Tiszatavi turisztikai régióban csökkent a vendégforgalom.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken decemberben közvetlenül 26 ezer főt foglalkoztattak, ez megegyezik az előző év azonos időszaki adattal.

A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt
lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.

A szálláshelyi kapacitásra egyszerre volt jellemző, hogy a gazdasági környezet változására a szállodák, a panziók, a kempingek stb. egy része beszüntette működését, míg mások bővítették a kínálatot.

Ennek eredőjeként 2011. december 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2051 volt, ezen belül 817 szálloda 49 ezer szobával, 816 panzió 9 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 418 volt. A fogadókapacitás 2,4 ezer szállodai szobával bővült.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!