Az Európai Unió által szabott feltételeknek megfelelően földgázvezeték csak abban az esetben épülhet meg, ha az üzemeltető hozzájárul a vezeték harmadik fél általi használatához.
A bolgár miniszterelnök-helyettes szerint ez a feltétel abban az esetben teljesülne, ha a gázvezetékbe be lehet majd táplálni Bulgária fekete-tengeri földgázlelőhelyeinek termelését. Jelenleg tengerfenéki próbafúrások zajlanak a bolgár partoknál a francia Total, az osztrák OMV és a spanyol Repsol vállalatok részvételével.
A hivatalba lépő új kormány hozza meg a döntést arról, hogy kell-e új tendert kiírni a gázvezeték bulgáriai szakaszának megépítésére - mondta a miniszter. Bulgária támogatja az Európai Bizottságot a gázvezeték projekt felülvizsgálatában - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a kivitelezést Brüsszel nyomására kellett leállítani.
A Déli Áramlaton belül, a 3,5 milliárd eurós beruházásban épülő 925 kilométeres bolgár szakasz megépítésére az Egyesült Államok szankciós listáján lévő orosz milliárdos üzletember, Gennagyij Timcsenko vállalata, a Sztrojtranszgaz kapta meg a megbízást. Júliusban azonban a vállalat a Gazprom leányvállalata, a Centrgaz javára kilépett a vállalkozásból.
A vezeték a Fekete-tenger partján fekvő oroszországi Anapa városból 2017-től szállít majd évi 63 milliárd köbméter földgázt a tengerfenéken, illetve Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül az európai gázvezeték hálózat ausztriai csatlakozási pontjáig.
MTI