A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) legfontosabb álláspontja, hogy csak olyan országban szabad élni és kereskedni, ahol a verseny feltételei egyenlőek - hangsúlyozta az Európai Kereskedelem Napján Demján Sándor, a VOSZ elnöke. Szerinte jogszabályokkal nem lehet a versenyt korlátozni. Nem lehet ugyanis olyan differencia, hogy egy adónemet a 100-szorosára növelnek célzottan - utalt itt az élelmiszer-felügyeleti díj sávos emelésére.
Demján szerint a kormány csinált egy nagyszerű dolgot, a pénzügyi konszolidációt, amiben kevesen hittek, viszont ebből lehet a jövőben jól élni és növekedni majd. Ennek azonban szigorú feltétele, hogy ne riassza el a külföldi befektetőket, a tulajdon erőszakos átrendeződésével pedig a magyar tőketulajdonosokat se riassza el. A VOSZ elnöke hangsúlyozta: minden Magyarországon bejegyzett vállalatot magyarnak kell tekinteni.
Másrészről ha a vasárnapi zárva tartás miatt adókiesés éri az államot - ami várható is -, akkor nem lehetnek illúziók afelől, hogy mivel a pénzügyi stabilitás megőrzése a legfontosabb szempont, újabb adók kivetésére kényszerítheti a kormányt a bevételkiesés.
A VOSZ elnöke ismét hangsúlyozta, a szövetség a jogszabály elfogadása esetén népszavazást fog kezdeményezni. Felszólította ugyanakkor a pártokat, hogy szálljanak ki ebből az ügyből, "a VOSZ kellően erős a társszervezeteivel együtt is". Ráadásul ez szakmai kérdés, melyből nem szeretnének Demjánék ideológiai vagy pártharcokat csinálni.
Demján Sándor szerint a kormány érdeke is, hogy az állam bevételei nőjenek, a gazdasági növekedést idővel adócsökkentésre kell fordítani vagy olyan fejlesztésekbe invesztálni, ami az életszínvonalat növeli. Elmondása szerint a kereskedelembe is invesztálni kell még, részben a bérek terén is. A kereskedelem mint szolgáltatás messze le van maradva Európához képest, a bérek terén is - mondta a VOSZ elnöke.
A bővülő fogyasztás ráadásul tovább növelheti az amúgy is nagy gazdasági súlyú kereskedelem jelentőségét. Ez azonban csak akkor igaz, ha más tényezők nem eredményeznek ellentétes hatásokat.
Székely Sarolta
mfor.hu