"A diverzitásmenedzsmentet az IBM Hungary az IBM anyagcéghez hasonlóan kulcsfontosságú HR-szempontként kezeli" - mondta Mohácsi Péter, az IBM magyarországi cégcsoportjának HR igazgatója a szerdán tartott sajtóbeszélgetésen. Az eseményen, amelyen a HR vezetőn kívül részt vett több felsővezető is, több szempontot is ismertettek az IBM piaci versenyelőnyét támogató diverzitásmenedzsment kapcsán.
Mint azt a szakértők elmondták, az IBM-nél jelenleg közvetlenül 355 ezer munkavállalót foglalkoztatnak, ebből 4 ezer főt Magyarországon. Az elmúlt 4 év alatt 1400 dolgozót vettek fel és napjainkban is havi szinten körülbelül 50 új alkalmazottat toboroznak a cég bővülése érdekében. A vállalat erőssége a nagyfokú toborzási tevékenységgel párhuzamos diverzitásmenedzsment, a vállalati sokszínűség, amely több szempontból is támogatott az IBM-nél dolgozók és dolgozni kívánók körében.
A fiataloknak (is) szabad a pálya
Az IBM ISSC munkavállalóinak köre jelenleg 58 nemzetiségből áll össze, a foglalkoztatottak átlagéletkora 29 év. A vállalat vezetése fontos irányelvnek tartja, hogy már az egyetemi évektől kezdve felkarolják a fiatal kiválóságokat. A minimum két nyelven beszélő egyetemistáknak gyakran biztosítanak projekt-jellegű, időszakos megbízásokat, amelyek leteltével az egyetemet végzett, legjobb kvalitású fiataloknak állandó munkastátuszt is felajánlanak.
"Folyamatosan támogatjuk a nőket"
Az IBM ISSC-nél a munkavállalók 65 százaléka nő. A női munkatársak támogatását, az esélyegyenlőséget igyekszenek erősíteni olyan speciális programokkal, mint a "Lépj elő!" program, amelyre már most, jóval a program indulása előtt betelt az önkéntes jelentkezési lista. E programnak is hasonló a célja, mint általában véve az IBM női munkavállalókat támogató törekvéseinek: ösztönözni a hölgyeket, hogy álljanak ki önmagukért, képezzék magukat és vállalják karrierjüket. Bár jelenleg még csak 30-40 százalékos a női vezetők aránya az IBM vezetőinek körében, e program révén szeretnék támogatni a nemek közötti egyenlőséget a vezető pozíciókban is.
A nők támogatásának fontos része, hogy az IBM-nél nem kezelik a munkaerőpiacon szokásosan akadályként felfogott anyaság kérdéskörét. A sajtóbeszélgetésen felszólaló Deák-Nagy Csilla operációs igazgató saját tapasztalatait is elmondta a támogató munkalégkör kapcsán. A szakember kinevezésekor már várandós volt, majd kinevezése után is a lehető legnagyobb támogatást kapta meg a munka és a gyermeknevelés összehangolhatósága érdekében a vezetőségtől.
Az otthoni internetes háttértámogatást teljes mértékben biztosították számára és eleinte 1-2 órát, majd fél munkaidőt, egy évvel a szülés után pedig teljes munkaidőt tudott vállalni. Az átmeneti időszakban ad-hoc jelleggel kisegítették a munkakörét. A HR-igazgató kérdésünkre ugyanakkor elmondta: "mindez persze egyeztetés kérdése, de nem is lenne ésszerű, ha nem biztosítanánk női munkavállalóink számára ezt a fokozatos visszatérési lehetőséget".
A csökkent munkaképességűeket is támogatják
A multinacionális vállalat projektjeiben a csökkent munkaképességűek is részt vehetnek. Kivétel nélkül minden épületüket akadálymentesen alakították ki és speciális együtttműködésre léptek a Motiváció Alapítvánnyal is. A csökkent munkaképességűeket is érintve jelenleg 150 ember dolgozik az IBM-nél távmunka formájában. "Ez a távmunka persze érettséget igényel a dolgozók részéről, hiszen ezekben a munkakörökben csak meghatározott időközönként 1-2 órára kell bejönni megbeszélésre, ugyanakkor folyamatosan ügyelünk arra, hogy a szükséges kontrollt és kommunikációt heti hírlevelekkel is erősítsük."
Vallási-, nemi-, etnikai hovatartozás nélkül...
"Az IBM az első nagyválallat a világon, amely felvállalata a színesbőrűek alkalmazását, továbbá az első, amely világviszonylatban is magára vállalta, hogy a homoszexuális, leszbikus és hátrányosan megkülönböztett munkavállalói szegmenseket is egyenrangú munkavállalókként kezeli. Külön közösséget alkotnak a cégen belül az egyes hovatartozás szerinti csoportok" - hangzott el a sajtóeseményen. Az IBM cégkultúrája szerint a diverzitásban pont az az érdekes, hogy a sokféleségből kovácsol erőt. Így a közelmúltban indította útjára az úgynevezett Romaster programot, amelynek keretében ösztöndíjjal támogatta a tehetséges roma fiatalok életútját. Ugyanígy roma fiatalokat támogatott a Roma veristas program. Ennek során nyelvoktatást szponzorált a cég úgy, hogy a legkiválóbb roma fiataloknak munkalehetőséget kínált.
Az IBM diverzitásmenedzsment-politikája bizonyítottan sikeres, hiszen 2007-ben elnyerték a Befogadó Munkahely díjat, de szintén tavaly érdemelték ki a Családbarát Munkahely díjat is. Mint azt a vállalat vezetése a zártkörű sajtóeseményen elmondta, "A vállalat befogadó jellegének megtérülése abban is igazolást nyert, hogy míg az adott ipari szektorban 30 százalékos az átlagos fluktuáció, addig nálunk ez 20 százalék alatt van". Apropó diverzitás: a vállalatot a sajtósok számára bemutató körséta során tucatnyi munkaállomást láthattunk, ahol a különböző nyelveket beszélő kollégák függetlenül a bőrszíntől, vagy éppen a nemi hovatartozástól egy egységben dolgoztak, egy célért, a csapatért.
Garai Katalin