3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dollármilliárdokba kerülhet Amerikának a líbiai légtérzár fenntartása - jelentette kedden a Stratégiai és Költségvetési Felmérés Központjára (CSBA) hivatkozva a US News and World Report.

A nemzetbiztonsági stratégiára és az azzal kapcsolatos kiadások felbecsülésére szakosodott, pártok fölött álló kutatóintézet tanulmányban vette számba a légtérzár fenntartásának különböző forgatókönyveit. Az intézmény becslései szerint a repüléstilalmi övezet hat hónapig tartó érvényesítése 1,18-3,4 milliárd dollárjába kerülhet az amerikai adófizetőknek.

A költségeket a katonai beszerzésekre vonatkozó szerződések adataira alapozva számították ki. A haditengerészet például tavaly decemberben bejelentette, hogy 209 millió dollárért 196 Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgép leszállítására szerződött le a Raytheonnal, amiből kiderül, hogy minden egyes "szárnyas rakéta" 1,1 millió dollárba kerül. Ebből az következik, hogy az amerikai és a brit haderő által líbiai célokra keddig kilőtt 159 Tomahawkja 170 millió dollárba került. A hétfőn műszaki hiba miatt lezuhant F-15E Strike Eagle típusú vadászgép ára folyó áron 42,1 millió dollár.

A költségek alakulásánál sokat jelent, hogy miképp valósítják meg a légtérzárat a koalíciós erők. A tanulmány szerzői, Todd Harrison és Zack Cooper becslése szerint az Észak-Líbiára korlátozódó repüléstilalmi zóna létrehozása - a maihoz hasonló formában - 400-800 millió dollárba kerül. A zár fenntartásának ára heti 30-100 millió dollár. Ez az összeg a teljes költséget jelenti, beleértve az üzemanyagot és a muníciót is.

A kérdés az, hogy a koalíció meddig fogja fenntartani a légzárat. Az eddigi gyakorlat azt mutatja, hogy a repüléstilalom időtartama eltérő lehet. 1999-ben az Egyesült Államok és a NATO koszovói légi háborúja kevesebb mint 3 hónapig tartott. Az 1993-ban Bosznia felett létesített NATO-légzár 1995-ig tartott. Az Egyesült Államok és szövetségesei Irakban 1991-ben két repüléstilalmi övezetet létesítettek, amelyeket egészen 2003-ig fenntartottak.

Harris és Cooper számításaikat egy hathónapos periódusra vetítették ki, de hangsúlyozták: nem állítják, hogy a légtérzár annyi ideig is fog tartani. Kalkulációik középértéke szerint egy fél évig tartó repülési tilalom fenntartási költsége 2,2 milliárd dollár lehet.

Ez a 2012-re tervezett 670, 9 milliárdos amerikai katonai költségvetés 0,3 százalékának felel meg, vagy az iraki és afganisztáni műveletekre igényelt 117,8 milliárd dollár 1,9 százalékának. Az összeg valamivel több annál a 2 milliárd dolláros támogatásnál, amelyet az Egyesült Államok a 2009-es pénzügyi évben Izraelnek folyósított, s alig több annak a 4 milliárd dollárnak a felénél, amit Amerikában a 2010-es félidős választások során a kampányra fordítottak.

Az összeg megközelíti az 1500 milliárd dolláros amerikai államháztartási hiány 0,15 százalékát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!