3p

A zeneipar azt szeretné elérni, hogy az internetszolgáltatókat az Európai Unió jogszabályai kötelezzék a forgalom figyelésére, és az illegális letöltés megakadályozására. A kemény hangú közleményben a kiadók a netszolgáltatókat is felelőssé teszik a zeneipar összeomlásáért. A legális zenepiac világszerte negyven százalékkal nőtt a tavalyi évben, így összesen 2,9 milliárd dollár forgott ezen a területen.

Az internetszolgáltatók az elmúlt években semmit sem tettek, csak tétlenül nézték, amint felhasználóik következetesen megsértik a szerzői jogokat - olvasható a zeneipar szereplőit tömörítő nemzetközi szervezet, az IFPI közleményében.  kiadók az Európai Unió illetékeseit próbálják revenni arra, hogy törvényben kötelezze a netszolgáltatókat a forgalomfigyelésre, és a kalózok kiszűrésére.

A szolgáltatók maguk is régóta vitatkoznak azon, hogy kell-e figyelniük, mit küldözgetnek ügyfeleik a világhálón. Általában ugyannarra a megoldásra jutnak: nincs joguk ahhoz, hogy belenézzenek, mit fogyasztanak ügyfeleik. A netes cégek szerint a postán sem lehet felbontani a borítékokat, így ők sem nézhetnek bele a fájlokba.

Az IFPI jelentése szkeptikus a "reklámmal támogatott ingyenzene" koncepciójával kapcsolatban is. A közelmúltban a Last.fm nevű zenemegosztó közösségi oldal tulajdonosai jelentették be, hogy megállapodtak a kiadókkal, és reklámbevételekből szeretnének hasznot termelni. Az IFPI szerint azonban az erőltetett reklámok elűzik az oldal látogatóit, újabb lendületet adva ezzel a kalózkodásnak.

A fizetős legális letöltés elterjedése sem akadályozza a kalózokat. Míg 2005 és 2006 között száz százalékos növekedést produkált ez a piac, a tavalyi évben már csak negyven százalékos volt a bővülés. A digitálisan terjesztett művek a teljes zenei eladások 15 százalékát adják. Bár előzetes számítások szerint 2007-ben 1,7 milliárd számot szereztek be legálisan az internetről a fogyasztók. Az IFPI adatai szerint egy legális letöltésre még mindig húsz illegális letöltés jut. A szervezet az illegális letöltés kategóriájába sorolja fájlmegosztó hálózatokról beszerzett zeneszámokat is.

A legális letöltések számában még mindig az USA vezet: a teljes piac 30 százaléka az amerikaiakból él. Az USA-t Japán és az Egyesült Királyság követi. A közvetlenül mobiltelefonra letöltött zeneszámok piaca 100 százalékot növekedett az elmúlt évben, a teljes törvényes piac 12 százalékát adják az ilyen telefonra érkező zenék.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!