Az internetszolgáltatók az elmúlt években semmit sem tettek, csak tétlenül nézték, amint felhasználóik következetesen megsértik a szerzői jogokat - olvasható a zeneipar szereplőit tömörítő nemzetközi szervezet, az IFPI közleményében. kiadók az Európai Unió illetékeseit próbálják revenni arra, hogy törvényben kötelezze a netszolgáltatókat a forgalomfigyelésre, és a kalózok kiszűrésére.
A szolgáltatók maguk is régóta vitatkoznak azon, hogy kell-e figyelniük, mit küldözgetnek ügyfeleik a világhálón. Általában ugyannarra a megoldásra jutnak: nincs joguk ahhoz, hogy belenézzenek, mit fogyasztanak ügyfeleik. A netes cégek szerint a postán sem lehet felbontani a borítékokat, így ők sem nézhetnek bele a fájlokba.
Az IFPI jelentése szkeptikus a "reklámmal támogatott ingyenzene" koncepciójával kapcsolatban is. A közelmúltban a Last.fm nevű zenemegosztó közösségi oldal tulajdonosai jelentették be, hogy megállapodtak a kiadókkal, és reklámbevételekből szeretnének hasznot termelni. Az IFPI szerint azonban az erőltetett reklámok elűzik az oldal látogatóit, újabb lendületet adva ezzel a kalózkodásnak.
A fizetős legális letöltés elterjedése sem akadályozza a kalózokat. Míg 2005 és 2006 között száz százalékos növekedést produkált ez a piac, a tavalyi évben már csak negyven százalékos volt a bővülés. A digitálisan terjesztett művek a teljes zenei eladások 15 százalékát adják. Bár előzetes számítások szerint 2007-ben 1,7 milliárd számot szereztek be legálisan az internetről a fogyasztók. Az IFPI adatai szerint egy legális letöltésre még mindig húsz illegális letöltés jut. A szervezet az illegális letöltés kategóriájába sorolja fájlmegosztó hálózatokról beszerzett zeneszámokat is.
A legális letöltések számában még mindig az USA vezet: a teljes piac 30 százaléka az amerikaiakból él. Az USA-t Japán és az Egyesült Királyság követi. A közvetlenül mobiltelefonra letöltött zeneszámok piaca 100 százalékot növekedett az elmúlt évben, a teljes törvényes piac 12 százalékát adják az ilyen telefonra érkező zenék.