3p

Az ECOSTAT TOP-100 konjunktúra-indexe 2008 márciusában 89,5 százalék, alacsonyabb az előző havi értéknél, viszont három százalékponttal magasabb a januárinál.

Az év első negyedében a hazai nagyvállalatok rövidtávú üzleti várakozásait összességében enyhe bizalomvesztés jellemezte. A konjunktúramutatók - hasonlóan az egy évvel korábbi értékekhez - alacsony szinten, szűk sávban ingadoznak. A költségvetést kiigazító intézkedések hatásának enyhülése a vállalatok üzleti hangulatában várhatóan a második negyedévtől lesz érezhető és számszerűen is kimutatható. A növekedést részben a kereslet élénkülése, részben a bázishatás okozza.

A kedvezőtlenebb külgazdasági hatásokat a belső kereslet szerény mértékű élénkülése csak részben tudja kompenzálni. A mezőgazdasági és az építőipari többletteljesítmények csak az év közepe felé lesznek érezhetők. A társadalmi szolgáltatások teljesítménye várhatóan nem csökken.

A nagyvállalatok teljesítményük bővítésére vonatkozó rövid távú előrejelzését év eleje óta enyhe optimizmus jellemzi. Az elmúlt három hónapban a nagyvállalatok termelésének, forgalmának változásáról szóló értékelés szerint a cégek 30 százalékánál növekedés, 44 százalékuknál az előző negyedévivel azonos szint fenntartása volt a jellemző. A termelés visszaesésére a vállalatok egynegyede panaszkodott.

A nagyvállalatok következő három havi teljesítményük várható alakulásáról növekvő optimizmussal nyilatkoztak. Negyed éven belül a nagyvállalatok 47 százaléka feltételezi tevékenysége bővülését, 44 százalékuk szinten maradását. Teljesítménye visszaesésével a nagyvállalatok mindössze 9 százaléka számol.

A következő időszakban tevékenységi körüket a cégek 33 százaléka bővíteni kívánja, 56 százalékuk kismértékű bővítéssel számol. A termelés alapvető profilját a cégek megtartják.

A konjunkturális előrejelzések és a rendelésállományi adatok alapján 2008-ban a nagyvállalati szektor értékesítési és jövedelmezőségi helyzete kismértékben fog javulni. A cégek fejlődését legnagyobb mértékben a gyenge hazai vásárlóerő, az elégtelen belföldi kereslet mérsékli. A magas adó- és munkáltatói terheknek, valamint a gazdasági környezetben tapasztalható bizonytalanságnak szerepe negatív.

Fél éven belül a termékek iránti belföldi keresletet a cégek 35 százaléka értékeli növekvőnek. A pesszimista vállalatok aránya 19 százalék, duplája a februári mutatónak. Hazai piacain stabil vevőkörre a vállalatok 46 százaléka számít. A hazai viszonyok között stabil versenypozíciót jelzett minden második nagyvállalat.

2008 márciusában a TOP-100 vállalatok 72 százaléka technológiai jellegű beruházás egy éven belüli beindítását tervezi. A fejlesztési hajlandóság tendenciája erősödik, a szektor beruházási aktivitása élénkül.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!