4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén eddig a németek és az olaszok helyett a görögök, valamint az oroszok töltöttek több időt hazánkban.

A németek és az olaszok helyett a görögök favorizálják hazánkat

2011 júliusában előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 1,5 százalékkal 436 ezerre nőtt, míg január-július viszonylatban 1 987 ezerre, 6,2 százalékkal emelkedett. A KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint azonban a külföldi vendégek összetétele átalakulóban van.

Legtöbb vendégéjszakát a németek (1,1 millió), az angolok (300 ezer), oroszok (252 ezer), az olaszok (250 ezer)  és az osztrákok (428 ezer) töltötték el hazánkban az év első hét hónapjában. Érdekesség, hogy előző évhez képest a német turisták által eltöltött éjjelek száma közel 6,9 százalékos csökkenést mutatott a vizsgált időszakban (július hónapban 15 százalékos csökkenést tapasztalhattak a vendéglátók), míg közel 2 százalékkal kevesebb időre választották az olaszok úticélként hazánkat. Ugyan az ír látogatók által vendégéjszakáinak száma nem meghatározó, a legnagyobb arányú csökkenést ők mutatták, majdnem 24 százalékos visszaesés történt.

A német és olasz vendégek helyett meglepő módon az államcsődhöz közel álló görögök jöttek többen. Bár összességében nem meghatározó a hellén turisták  éjszakáinak száma hazánkban, hiszen közel 56 ezerről van szó eddig idén, ez a szám 28,5 százalékkal magasabb mint 2010 első hét hónapjában. Ez ugyan összhangban lehet az év első felében betöltött magyar EU-elnökséggel, bár szignifikáns növekedést más nemzetek esetében nem mutatnak a KSH adatai, sőt néhány esetben csökkenés volt tapasztalható. A görögök adatának növekedése ráadásul csak július hónapban - vagyis a magyar féléves elnökség után - is közel 20 százalékos volt. Így elképzelhető, hogy a jelentős emelkedés azzal van kapcsolatban, hogy a hellének hozzánk képest még mindig jobban élnek, így a korábbi Spanyolország, vagy Olaszország helyett idén már inkább hazánkat választják.

A más kontinensről érkezők szerkezete is átalakulást mutat. A japánok vendégéjszakáinak száma 2011 január-júliusában 21,3 százalékos csökkenést mutatott, helyettük viszont a kínaiak körében válik egyre kedveltebb úticéllá hazánk, hiszen a kínaiak 49,5 százalékkal több éjszakát töltöttek nálunk turistaként.

Összességében az év első hét hónapjában közel 2 millió külföldi vendég 5,4 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A 2,2 millió belföldi turista 5,3 millió vendégéjszakát töltött el különböző szálláshelyeken.

Előre törnek a wellness-szállodák és a kastélyszállók

A Balatonon eltöltött éjszakák száma 2011 első hét hónapjában mind a külföldi, mind a belföldi vendégeknél visszaesett (összességében 6 százalékkal). Hasonló a helyzet a gyógyszállók esetében is, hiszen a külföldi vendégek száma 23,1 százalékkal kevesebb volt a vizsgált időszakban, a belföldi vendégek száma pedig 12,3 százalékos csökkenést mutatott előző év azonos időszakához képest.

Ezzel szemben a wellness-szállodák és a kastélyszállók lényegesen kedveltebbek voltak a nyaralni vágyók körében, mint tavaly. 2010 első hét hónapjához képest az idei év azonos időszakában 39,8 százalékkal több külföldi és 23,5 százalékkal több belföldi vendég kereste fel a hazai wellness-szállók valamelyikét. A kastélyszállók tekintetében pedig 34 százalékkal több külföldi, és 14,9 százalékkal több belföldi személy vendégeskedett ilyen szállodatípusban. Mindez összesen 17,4 százalékos vendégszámnövekedést jelentett, a wellness-szállodák esetében pedig 27,2 százalékosat.

Emelkedő vendégszám, növekvő bevételek

2011. január–júliusban a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 2 százalékkal
emelkedett, míg a vendégéjszakák száma lényegében stagnált az előző évi szinthez képest. A belföldi vendégek száma 2 százalékkal, enyhén mérséklődött, a külföldi vendégeké viszont 6 százalékkal emelkedett. 

Így a szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 4 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához képest. Az első hét hónapban összesen 133 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 73 milliárd forint volt. A vizsgált időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 041, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 6261 forint volt. Budapesten a vendégforgalom döntő részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára január–júliusban 9100 és 31 000, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 3700 és 21 000 forint között alakult.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!