Az eljelentéktelenedett Nemzetközi Beruházási Bank (MIB), amelyből Magyarország és Lengyelország az 1998-99-es orosz pénzügyi válság után kilépett, de Oroszország, Bulgária, Románia, Csehország, Szlovákia, Kuba, Vietnam és Mongólia tagja maradt, február végéig konkrét javaslatokat terjeszt elő a két volt részvényessel szembeni tartozások és követelések rendezésére - adta hírül a Kommerszant.
Ez a rendezés még mindig várat magára, noha a kilépéseket követő féléven belül meg kellett volna történnie: Magyarországnak és Lengyelországnak legalább az alaptőkéhez való hozzájárulását vissza kellett volna kapnia. Ennél fogva a magyarok 15 millió, a lengyelek 30 millió euróra számíthatnak - írta az orosz lap.
Oroszország azért akar elszámolni a két volt részvényessel, hogy formalizálhassa részesedésük újraelosztását, amivel 58 százalékos ellenőrzése alá vonhatja a MIB-et korábbi 44 százalékos hányada helyett. Oroszország ugyanis regionális fejlesztési bankot akar létrehozni a MIB bázisán, egyesítve azt a Nemzetközi Gazdasági Együttműködési Bankkal (MBESZ), amely a hivatalosan 1991-ben megszűnt Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa tagországainak kölcsönös elszámolásait intézte.
Magyarország mindkét bankból kilépett, de Lengyelország a MBESZ-ben bennmaradt, ami nehezítheti az egyesítési terv megvalósítását a Kommerszant szerint.
Kapcsolódó anyagok:
Terjed az e-learning a banki szférában
180 milliárd forint a legnagyobb magyarországi vagyon