A beadványok folyamatosan, este is érkeznek, majd a nap kezdetén egy órán belül el kell intézni az előző nap délutánja óta érkezett valamennyi egyszerűsített eljárásban benyújtott ügyet, ami nem kis feladatot ró a cégbíróságra.
Az ügyvédek vegyes tapasztalatokkal rendelkeznek az e-cégbejegyzéseket illetően. Egyesek – főleg a vidéki jogászok - szerint gördülékenyen működik az ügyintézés, míg a fővárosban több a fennakadás.
Egymásra mutogatnak a bírák és az ügyvédek
A legnagyobb gondot talán az okozza, hogy a bírák és az ügyvédek nemritkán egymásra mutogatnak; miközben a cégbíróság gyakran azon a címen késik az érintett vállalkozás bejegyzésével, hogy hiányosak a benyújtott adatok, a jogi képviselők leginkább arra panaszkodnak, hogy a cégbíróság sokszor nem ismeri fel, hogy éppen egyszerűsített eljárás keretében kell eljárnia.
"Előfordult olyan eset, amikor a cégbíróság figyelmen kívül hagyta a csökkentett díjszabást, és hiánypótlás keretében szólította fel az érintetteket, hogy fizessék be a megemelt összeget" - mutatott rá Király Edit budapesti ügyvéd.
Ilyenkor kiszolgáltatott helyzetbe kerül az ügyfél, aki választhat a várakozás idegtépő percei (fellebbezés stb.), illetőleg az emelt összegű, ámde gyors cégbejegyzés között.
A nyomtatványkitöltő program segítségével azonban a hibák csaknem teljes mértékben kiküszöbölhetők. Bár a program sokáig nem állt rendelkezésre, a múlt héten már több cég is megjelent ilyennel (www.vibastile.hu, //www.onlinecegeljaras.hu, www.complex.hu, www.hvgorac.hu).
Mindazonáltal az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján hamarosan elhelyeznek egy díjmentesen, bárki által, korlátlan mennyiségben letölthető és korlátozás nélkül használható nyomtatvány-kitöltő programot is.
További kritika, aminek az okát sokan nem értik, hogy miért kell minden elektronikus oldalt időbélyeggel ellátni. E tekintetben azonban még nem alakult ki egységes gyakorlat, mivel a bírák közül többen úgy is befogadják a kérelmet, ha nincs minden oldalon időbélyeg, míg mások automatikusan elutasítják a beadványt, összegezte a tapasztalatokat Örkény Ferenc, a Budapesti Ügyvédi Kamara rendszergazdája.
A Fővárosi Ítélőtábla polgári kollégiumának véleményével szemben az ügyvédek általános álláspontja az, hogy a jogi képviselő akkor is megfelelően jár el, "ha egységesen az egész beadványt (e-aktát, dossziét) egy minősített aláírással és időbélyegzővel látja el, mert ekkor ugyanúgy megfelel az átalakítás kapcsán szükséges aláírási követelménynek, valamint a jogszabályoknak” – áll az Ügyvédi Kamara általános állásfoglalásában.
Kevesen, de mégis vannak olyanok, akiknek nincsenek keserű tapasztalatai az elektronikus cégbejegyzésekkel kapcsolatban. Bodnár Zoltán székesfehérvári ügyvéd az elsők között vezette be a megyében az elektronikus aláírást, és úgy látja, a rendszer gördülékenyen működik. Csupán egyes bankokkal nem boldogult kezdetben, mert néhány pénzintézet kissé rugalmatlanul alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez, vagyis belső szabályzatukat megkésve igazította hozzá a digitalizált rendszerhez - nem kis kellemetlenséget okozva ezáltal.
Nem lesz cégalapítási dömping
Ami a jogszabályi hátteret illeti, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium elvégezte az elektronikus cégeljárás kizárólagossá tételéhez szükséges összes jogszabály megalkotását, illetve módosítását. Külön kiemelendők e körben a Cégtörvény további pontosításai, továbbá az intelligens bejegyzési (változásbejegyzési) nyomtatvánnyal, és a bírósági ügyviteli szabályzattal kapcsolatos miniszteri rendeletek, tudtuk meg az IRM Sajtóosztályán.
Az e-tértivevény törvény szakmai előkészítése azonban jelenleg is folyik a tárcánál. A törvény az eredeti koncepciót túllépve nem csupán a cégeljárás elektronizálásához nyújt segítséget, hanem az egyéb hivatalos eljárásokra kiterjedően is általános jelleggel rendezi az elektronikus kézbesítés kérdését.
Az e-tértivevény törvény elfogadása ugyanakkor nem feltétele a kizárólagos elektronikus cégeljárás bevezetésének, tekintettel arra, hogy az Országgyűlés jelenleg tárgyal egy, eljárási törvényeket módosító törvénycsomagot, amely megoldja az elektronikus kézbesítés kérdését az e-tértivevény törvény hatályba lépéséig is.
Nagy cégalapítási dömpingre várhatóan nem kell számítanunk július 1-től csak azért, mert rövidebbek lesznek az ügyintézési határidők. Így az elektronikus kérelmek fogadásában és feldolgozásában informatikailag valószínűleg nem lesz fennakadás, mutatott rá Hegedüs Márton, a Microsec Kft. fejlesztési igazgatója.
Jelenleg folyamatban van az új, nagyobb teljesítményű szoftverek tesztelése, amelyek telepítését a Microsec szakemberei végzik majd el, amint a szervereket - várhatóan június 10-20. között - leszállítják.
Sokak szerint azonban az IRM-nek jóval korábban meg kellett volna rendelnie az új szervereket, mert kétesélyes, lesz-e elég idő a kipróbálásukra. A korábbi, kisebb kapacitású szerverek miatt ugyanis időszakos leállások előfordultak a Fővárosi Bíróságon.
"A jelenlegi programmódosítások alapvetően már nem új funkciók fejlesztésére irányulnak, hanem a meglévő folyamatok felgyorsítására. Így például az adószám jelenleg átlagosan 3-4 perc alatt érkezik meg a cégbíróságra, amit az APEH-hel közösen néhány másodpercre csökkentünk” – hangsúlyozta Hegedüs Márton.
Annak érdekében, hogy a technikai fejlesztéseknek ne legyen akadálya, – a cégbíróságok fejlesztési igényeinek felmérését követően – a Kormány külön 60 millió forintot biztosított a szükséges beszerzésekre. Ezek jelenleg folyamatban vannak, tudtuk meg a tárcától.
Az új formátumú nyomtatványokon benyújtott kérelmek előszerkesztése is lényegesen gyorsabb lesz, mint amilyen eddig volt. A korszerű technika következtében július 1-jétől a cégbíróságra vonatkozó egy órás ügyintézési határidőből az ügy érdemi bírálatára legalább ötven perc áll majd rendelkezésre.
Ezzel együtt azonban a jövőben mindenképpen tovább kell majd egyszerűsíteni az ügyviteli eljárásokat, el kell hagyni a nélkülözhető tevékenységeket, így például az elektronikusan érkezett kérelmek mellékleteinek kinyomtatását, és jobban ki kell használni a bírósági eljárásokban is használható elektronikus ügykezelés lehetőségeit.
Simon Rita