3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az atomenergia felhasználása mellett szóló műszaki, technikai érveket nem vitatja, de a jövőre nézve veszélyesnek tartja a nukleáris technológiát a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa. Fülöp Sándor a Paksi Iparos és Vállalkozói Kör vendégeként arról beszélt, hogy energiatakarékossági intézkedésekre kellene költeni az atomerőmű bővítésére szánt pénzt.

Néhány évtized, legfeljebb száz év, amíg az atomenergiát ebben a formájában használni tudja az emberiség, az viszont több ezer év, amíg felhasznált fűtőanyag, s maguk az erőművek elvesztik a veszélyességüket. Azt nem tudhatjuk, hogy akik utánunk jönnek képesek lesznek-e arra, hogy ezt őrizzék, mondta. Hozzáfűzte, hogy azt sem tudni, hogy lesznek-e megfelelő társadalmi körülmények, hiszen ha visszatekintünk az emberiség történelmére nemhogy kétezer, vagy kétszáz, de még húsz év is alig volt, amíg teljes nyugalom volt és az állam meg tudta szervezni az ilyen szolgáltatásokat, mondta Fülöp Sándor újságíróknak a Paksi Iparos és Vállalkozói Kör klubestjét megelőzően.

Az MTI kérdésére, miszerint mivel lehet kiváltani a nukleáris energiatermelést, azt mondta, hogy kétségtelen, hogy még a klímával foglalkozó környezetvédők között is vannak olyanok, akik azt mondják, hogy nem reális a klíma-célkitűzések teljesítése atomenergia nélkül. A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa azonban úgy látja, hogy az a pénzösszeg, amit Paks bővítésére költenek bőven elegendő lenne olyan energiatakarékossági intézkedésekre, elsősorban lakásszigetelésre, amelyek messze feleslegessé tennék a pluszenergiát, ami a bővítésből származna. Rohamosan válnak olcsóbbá az alternatív energiák – tette még hozzá.

Arra a felvetésre, hogy az atomerőművek alkalmazói azzal érvelnek, hogy a nukleáris áramtermelés során kis mennyiségű, precízen nyilván tartott és biztonságosan elhelyezhető hulladék keletkezik, azt mondta, hogy ezek mérnöki szempontok, az általa vezetett hivatal viszont nem ez alapján, hanem más tudományágak alapján alkot véleményt. A társadalomtudományban fontos szerepet játszik az elővigyázatosság elve, húzta alá.

Mint elmondta, több e témáról szóló vitában vett részt kiváló professzorokkal, szakemberekkel, akik kétségtelenül betartják saját szakmájuk szabályait, de a kérdés továbbra is az, hogy mit fognak szólni az unokáink, ükunokáink a rájuk rakódott teherhez, aminek a hasznát már nem élvezik. Ezt nem lehet cáfolni műszaki, mérnöki érvekkel, húzta alá. Fülöp Sándor elmondta, hogy mivel az ombudsmani iroda többnyire panaszra és nem saját észlelésre dolgozik, a véleményét nem rejti véka alá, de nem készül lépést tenni az atomerőmű bővítése ellen.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!