3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Történelmi jelentőségű eredmény született, és amióta a brüsszeli uniós csúcsok résztvevője vagyok, a következményeket illetően ez volt mind közül a legjelentősebb találkozó - így méltatta José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke pénteken, a brüsszeli EU-csúcsot záró sajtóértekezleten a tanácskozáson született energetikai és környezetvédelmi döntéseket. A megújulók részarányát viszont csak közösségi szinten növeli az unió 20 százalékra.

Az állam- és kormányfők elfogadták, hogy az EU 2020-ra az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, s szintén kötelezően előírták, hogy az unió teljes energiafogyasztásában 2020-ra érje el a 20 százalékot a megújuló energiaforrások aránya. Emellett döntés született, hogy szintén 2020-ra a közlekedésben 10 százalékos legyen a bioüzemanyagok használata.

Igaz, a leghevesebb vitát kiváltó kérdésben, azaz a megújuló energiaforrások szintjének 20 százalékra növelésében nem a korábban remélt eredmény született. A 20 százalékos kötelező szint EU-s átlag lesz, azaz globális célkitűzés, s hogy egyes tagállamoknak ezen belül hány százalékot kell majd elérniük, azt a későbbi tárgyalásokon határozzák meg, méghozzá minden egyes ország adottságainak, helyzetének figyelembe vételével.

Mindenesetre Barroso ígéretet tett: az EU-bizottság úgy fog tárgyalni minden egyes tagállamról ebben a kérdésben, hogy azoknak ne legyen okuk panaszra, azaz elfogadhassák saját nemzeti célszámaikat. Arra a kérdésre azonban sem ő, sem Merkel nem adott egyértelmű választ, vajon mi történik, ha valamelyik tagállam mégsem akarja jóváhagyni a neki javasolt arányszámot.

A mostani egyezményekkel, a klímaváltozás kivédését szolgáló, kötelező erejű célkitűzések megszabásával "megnyílt egy ajtó az európai együttműködés új dimenziója előtt" - fogalmazott Angela Merkel német kancellár, az EU soros elnöke.

Merkel külön is kiemelte, hogy a tagállamok felkérték a bizottságot: 2008-ra, illetve 2009-re tegyen javaslatot a világítási módok fokozatos átalakítására, energiatakarékosabb módszerek alkalmazására mind a köztereken, mind az épületekben. A német kancellár szerint ezekkel a kötelezettségvállalásokkal az Európai Unió nemzetközi szinten is modell lehet majd a klímaváltozás elleni harcban, és e folyamatnak - bár újabban más országokban is egyre jobban rádöbbennek a probléma súlyosságára - az EU a motorja.

Merkel hozzátette: az Európai Unió hajlandó a gázkibocsátás szintjének csökkentését 30 százalékra emelni, ha nemzetközi partnerei is bekapcsolódnak ebbe, és Németország, mint a világ legiparosodottabb országait tömörítő G8-csoport soros elnöke e tisztségét is felhasználja majd a nemzetközi közösség meggyőzésére. Barroso pedig arról beszélt, hogy a mostani csúcs bebizonyította: az EU igenis képes komoly döntések meghozatalára, ambiciózus célok kitűzésére.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!