Az állam- és kormányfők elfogadták, hogy az EU 2020-ra az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, s szintén kötelezően előírták, hogy az unió teljes energiafogyasztásában 2020-ra érje el a 20 százalékot a megújuló energiaforrások aránya. Emellett döntés született, hogy szintén 2020-ra a közlekedésben 10 százalékos legyen a bioüzemanyagok használata.
Igaz, a leghevesebb vitát kiváltó kérdésben, azaz a megújuló energiaforrások szintjének 20 százalékra növelésében nem a korábban remélt eredmény született. A 20 százalékos kötelező szint EU-s átlag lesz, azaz globális célkitűzés, s hogy egyes tagállamoknak ezen belül hány százalékot kell majd elérniük, azt a későbbi tárgyalásokon határozzák meg, méghozzá minden egyes ország adottságainak, helyzetének figyelembe vételével.
Mindenesetre Barroso ígéretet tett: az EU-bizottság úgy fog tárgyalni minden egyes tagállamról ebben a kérdésben, hogy azoknak ne legyen okuk panaszra, azaz elfogadhassák saját nemzeti célszámaikat. Arra a kérdésre azonban sem ő, sem Merkel nem adott egyértelmű választ, vajon mi történik, ha valamelyik tagállam mégsem akarja jóváhagyni a neki javasolt arányszámot.
Merkel külön is kiemelte, hogy a tagállamok felkérték a bizottságot: 2008-ra, illetve 2009-re tegyen javaslatot a világítási módok fokozatos átalakítására, energiatakarékosabb módszerek alkalmazására mind a köztereken, mind az épületekben. A német kancellár szerint ezekkel a kötelezettségvállalásokkal az Európai Unió nemzetközi szinten is modell lehet majd a klímaváltozás elleni harcban, és e folyamatnak - bár újabban más országokban is egyre jobban rádöbbennek a probléma súlyosságára - az EU a motorja.
Merkel hozzátette: az Európai Unió hajlandó a gázkibocsátás szintjének csökkentését 30 százalékra emelni, ha nemzetközi partnerei is bekapcsolódnak ebbe, és Németország, mint a világ legiparosodottabb országait tömörítő G8-csoport soros elnöke e tisztségét is felhasználja majd a nemzetközi közösség meggyőzésére. Barroso pedig arról beszélt, hogy a mostani csúcs bebizonyította: az EU igenis képes komoly döntések meghozatalára, ambiciózus célok kitűzésére.