3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A parlament költségvetési bizottsága hétfőn egyhangúlag támogatta, hogy a napi helyett havi standolás legyen a vendéglátóhelyeken. A lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami kezességvállalásról szóló törvényjavaslatot a szocialista képviselők megszavazták, így mindkét javaslat parlamenti általános vitára alkalmas.

Az "egyes vállalkozásokat korlátozó törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről" szóló első törvényjavaslat a vendéglátóhelyeken az égetett szeszek napi számbavételének (szakzsargonnal a standolásnak) az eltörlése mellett tartalmazza a 250 ezer forintos készpénzfizetési limit hatályon kívül helyezését, és a házipénztárban tartandó készpénz plafonjának megemelését is.

A korlátozó rendelkezéseket hatályon kívül helyező eredeti törvényjavaslatot Szatmáry Kristóf és Pelczné Gáll Ildikó fideszes képviselők nyújtották be. A költségvetési bizottság hétfői ülésére ehhez ötpárti módosítás érkezett, amelyet Szanyi Tibor és Újhelyi István (MSZP), Koszorús László (Fidesz), Latorcai János (KDNP), Kóka János (SZDSZ) és Herényi Károly (MDF) jegyzett. A bizottság vita nélkül, a Pénzügyminisztérium (PM) elutasító véleménye ellenére, egyhangúlag általános vitára bocsátotta a javaslatot.

A lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami készfizető kezességet tartalmazó, a pénzügyminiszter által benyújtott törvényjavaslat viszont már több mint egy órás vitát váltott ki.

A javaslat lényege, hogy az elmúlt év szeptember 30. után állását elvesztett, lakáshitelt felvevő állampolgár két évig csak havi 10 ezer forintot fizessen a banknak törlesztő részletként. Az állam akkor lesz készfizető kezes, ha a 10 ezer forintot sem tudja fizetni az adós. Ekkor helyette az állam átvállalja a törlesztést. Ugyanakkor a csökkentett törlesztő részlet miatt kieső kamatot és tőkerészleteket vagy a futamidő hosszabbításával, vagy pedig a későbbiekben magasabb törlesztő részletekkel kell pótolni.

A bizottság tagjai - mindkét az ellenzéki, mind a kormánypárti oldalon - a javaslat hiányosságaira hívták fel a figyelmet. A javaslat nem rendelkezik például arról, mi a helyzet, ha egy kényszervállalkozó nem tud fizetni, akkor neki is járna-e a kedvezmény.  A tervezett jogszabály nem szól a lakáslízingről, de az olyan jelzáloghitelekről sem, amelyeknek a fedezete az adós lakása, de a pénzt másra költötte el.

Abban a kormánypárti és az ellenzéki képviselők is egyetértettek, hogy a törlesztő részletek nem fizetését kezelni kell. Az ellenzék ezt egy új törvényjavaslattal, míg a kormánypárt a benyújtott javaslat módosításával kívánta elérni.

Kék Mónika, a PM főosztályvezetője arról szólt, hogy a legrosszabb forgatókönyv szerint több tízezer hitelfelvevő kerülhet szorult helyzetbe. Az állam helytállása jövőre kezdődne el, és 2013-ig tartana, a jövő évi költségvetésben már lenne is rá külön keret. A bizottságban a 15 szocialista képviselő igen szavazott a  benyújtott javaslatra, így az általános parlamenti vitára alkalmas.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!