4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Semmisnek ítélte a Fővárosi Bíróság a szerdán meghozott elsőfokú ítéletében az Emfesz üzletrészének eladását azzal az indoklással, hogy az erre is szóló meghatalmazás megfogalmazása nem egyértelmű a bíró számára - közölte Góczi István, az Emfesz Kft. ügyvezető igazgatója csütörtökön a Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

Góczi István 2009 áprilisában adta el az akkor a ciprusi bejegyzésű és Dmitro Firtas ukrán üzletember birtokában lévő Mabofi Holdings tulajdonú magyar energiakereskedő céget a Svájcban bejegyzett RosGas AG-nak.

Góczi István érthetetlennek nevezte a bírói döntést, és közölte, hogy fellebbeznek. Bemutatta az újságíróknak azt a magyar-angol nyelvű meghatalmazást, amit 2004. október 15-én a Mabofi Holdings igazgatója írt alá, és amit 2004. december 5-én megerősítettek. A dokumentum szerint Góczi István visszavonásig egy személyben gyakorolhatja a tulajdonosi jogokat, és bármely üzletrész átruházására jogosult.

Az Emfesz gázkereskedői engedélyét a Magyar Energia Hivatal 2011. január 13-tól 90 napra felfüggesztette. Góczi István még nem tudott választ adni arra, hogy teljesíteni tudják-e a feltételeket a felfüggesztés megszüntetéséhez.

Az ügyvezető visszautasította a Firtas-érdekeltség sajtónyilatkozatát. A Mabofi Holdings az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben "csalárd ügyletről" szólt.

Góczi István emlékeztetett arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság éppen a napokban hagyta jóvá az alsóbb fokú bíróságok ítéletét a tulajdonosváltás cégbírósági bejegyzéséről. Ennek során a bíróság és a cégbíróság is elfogadta a Góczi István nevére szóló meghatalmazást. Svájcban hat bírósági döntés született, és egyikben sem kérdőjelezték meg a meghatalmazás jogszerűségét - fűzte hozzá.

Az Emfesz ügyvezetője a tényeket ismertetve azt mondta, hogy két évvel ezelőtt megszűnt a földgázszállítás, és ebben a helyzetben az új orosz tulajdonosok biztosítani tudták, hogy az Emfesz ellássa a lakossági és más fogyasztóit. Az Emfesz olyan piaci versenyt generált Magyarországon, ami hasznára vált a gazdaságnak és a lakosságnak is - magyarázta Góczi István. Elsősorban nem az olcsóságával, hanem - főleg az ipari felhasználók esetében - a termeléshez igazodó feltételekkel.

Az Emfesz nincs egyszerű helyzetben, de mindent megtesz azért, hogy a lakossági fogyasztókkal ne maradjon elszámolási probléma, ne legyen a cégnek adótartózása és minden korrekt partnerrel lezárja az ügyleteit.

Góczi István szóba hozta a stockholmi választott bíróság napokban hozott ítéletét, ami a Mabofi számára kedvező. Ebben az Emfeszt 527,3 millió dollár megfizetésére kötelezték. Az ügyvezető közölte, szerdán megfellebbezték ezt a döntést, mert olyanban foglaltak állást a bírók, ami nem volt a per tárgya.  Az ügyvezető megjegyezte azt is, hogy sorra "furcsa jelenségeket" tapasztalnak a bírósági eljárásoknál, ami mögött Firtast sejti. "A Firtas által kezdeményezett perekben sorra furcsa elemek kerülnek elő, ami megkérdőjelezi, hogy tisztességes eljárás folyik az Emfesz ellen" - hangsúlyozta Góczi István.

Dmitro Firtas olyanra akarja kényszeríteni az Emfeszt, ami már "súrolja a pénzmosás határát". Magyarázatként Góczi István hozzáfűzte: olyan földgázmennyiség után van követelése, amihez nincsenek szállítási dokumentumok. Ha ilyen nincs, akkor pedig nincs mit elszámolni.

Szólt arról is, hogy a Mabofitól 53 milliárd forintot követel az Emfesz, a kamatokért pedig 20 milliárd forintot. Egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik a nyomozás. Dmitro Firtas ugyanis azt állítja, hogy az 53 milliárd forint, amit közjegyzővel igazoltan kölcsönvett, a cégei közötti átcsoportosítás. Ilyen a magyar jogban nincs - mondta Góczi István - hozzáfűzve: "ez azt jelenti, hogy valaki belenyúlt a kasszába és kimenekítette a pénzt offshore vállalkozásokba." Ezért sejt összefüggést ebben a dologban a Fővárosi Bíróság és a Stockholmi választott bíróság döntése között.

Góczi állítása szerint minden szabályosan történt, Firtas offshore cégek létrehozására utasította az Emfeszt erőmű és szénhidrogénmezők megvásárlására. "A lelkiismeretem tiszta, semmit nem tennék másként" - válaszolta újságírói kérdésre.

Az Emfesz jelenlegi helyzetéről szólva Góczi István azt mondta, hogy a társaságnak mintegy 8-9 milliárd forint kintlévősége van, amiből 3,3 milliárddal a lakosság tartozik. Ugyanakkor minimális az elismert kötelezettsége - fűzte hozzá. A Nyíregyházán működő adminisztrációs iroda a csúcsidőben 200 főt foglalkoztatott, jelenleg 100 ember dolgozik itt, de folyamatos a leépítés.

Arra a kérdésre, hogy felszámolásba kerülhet-e az Emfesz, Góczi István csak annyit mondott: az ő feladata lezárni minden elszámolást és mindent rendezni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!