A Tárki közleménye szerint leginkább a romák és a férfiak vannak hátrányban, s ez a hátrány már a telefonos álláskeresés során, vagyis az állás megszerzésének a legelső fázisában is megjelenik.
A roma férfiak esetében harminc, míg a nem roma férfiak esetében húsz százalékos volt az elutasítás aránya, továbbá a roma nők tíz, a nem roma nők hat százalékát nem hívták be személyes beszélgetésre - áll a közleményben. A nem és a származás hatása össze is adódik, az elutasítás esélye a roma férfiak esetében a nem roma nők tizenötszöröse - olvasható a közleményben.
A közleményben a kutatás részleteiről azt írják, hogy száz apróhirdetést hívtak fel a Tárki tesztelői, hogy jelentkezzenek a meghirdetett eladó, felszolgáló, telemarketinges, takarító és futár állásokra.
Minden hirdetést azonos arányban hívtak fel pár perces eltéréssel férfi és női, illetve roma és nem roma nevű tesztelők.
A diszkriminációteszt során azt tapasztalták, hogy a munkaadó megbízottja rutinfeladatként végez el egy bizonyos előszűrést, s közben nem áldoz sok időt a tárgyalásra, ugyanakkor a munkavállaló sem áldoz sok pénzt vagy időt a keresésre.