2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az észak-európai telefonpiacon vásárolna be a France Télécom, és a lehetséges célpontok között van a magyar érdekeltséggel bíró Telenor is.

A francia távközlési cég pénzügyi igazgatója, Gervais Pellisier a csütörtöki Financial Timesnak azt mondta: a társaság a svéd-finn TeliaSonera átvételének lehetőségét tanulmányozza; ennek a vizsgálata egyelőre kezdeti szakaszban jár.

A France Télécom a vezető tisztviselő szerint "más opciókat is" fontolgat, köztük a norvég Telenor megvásárlását. A Telenor a Pannon GSM 100 százalékos tulajdonosa.

A londoni gazdasági napilap szerint az 54 milliárd euró piaci tőkeértékű France Télécom és a 224 milliárd svéd koronát érő TeliaSonera összekapcsolódása az európai távközlési piacon zajló konszolidáció felgyorsulását eredményezné, miután a Deutsche Telekom - a Magyar Telekom stratégiai tulajdonosa - részesedést vásárolt a görög OTE szolgáltatóban, és a spanyol Telefónicáról az terjed, hogy átvenné a Telecom Italiát.

Az OTE 20 százalékának 2,5 milliárd eurós megvásárlási terve miatt a múlt hónapban negatív kihatású figyelőlistára helyezte a Deutsche Telekom elsőrendű, "A mínusz" cégadósi osztályzatát a Standard & Poor's.

A hitelminősítő akkori indoklása szerint a görög akvizíció olyan időszakban növelné a DT adósságterheit, amikor a német cég egyébként is működési szintű piaci nyomással és a besorolási szintjéhez képest korlátozott pénzügyi rugalmassággal küszködik.

Az OTE-részesedés megvásárlásával valószínűtlenné válik, hogy a DT teljesíteni tudná a jelenlegi adósosztályzatához az S&P által elvárt adósságrátát, amely a kamat- és adófizetés, valamint leírások után számolt alapszintű pénzforgalmi egyenleg (EBITDA) legfeljebb háromszorosa.

A Standard & Poor's szerint a tranzakcióval 3,4-szeresre növekedne az adósságráta EBITDA-szorzója a tavalyi egész évi 3,2-szeres átlagról.

Az S&P a múltban mindig együtt mozgatta a Deutsche Telekom és a Magyar Telekom osztályzatait, valamint azok kilátását. A hitelminősítő azonban tavaly novemberben visszavonta a magyar cég önálló cégadósi besorolását, éppen azzal az indokkal, hogy a Magyar Telekom kockázati minősítése egyébként is hozzá volt kötve a társaságban 59 százalékot tulajdonló Deutsche Telekoméhoz, amely a Magyar Telekom hitelállományának zömét nyújtja, és amely "elkötelezte magát a magyar vállalat finanszírozási igényeinek támogatása mellett".

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!