3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A turizmus növekedésén túl külön öröm számunkra, hogy pont azok a régiók vonzzák leginkább a külföldi tőkét, amelyeknek a legnagyobb szükségük van rá.

A novemberi turisztikai adatok egyik legszembetűnőbb eleme, hogy mennyivel több külföldi turista érkezett az észak-magyarországi, az észak-alföldi és a tisza-tavi régióba. Mind a három országrész több mint negyedével több vendégéjszakát gyűjtött be, mint a tavalyi év 11. hónapjában. Ebből nem nehéz kiszámolni, hogy - mivel a külföldi vendégéjszakák száma 4,6 százalékkal nőtt – máshol csökkenést mért a KSH. Valóban Budapesten és a Nyugat-Dunántúlon kívül masszív visszaesés mutatkozott.

Most eltekintenénk attól, hogy a balatoni régió vonzerejének csökkenése miatt keseregjünk, megtettük ezt már az elmúlt hónapokban nem is egyszer, inkább annak érdemes örülni, hogy az előbb említett 3 régióból kettő nem csak novemberben, hanem egész évben jól teljesített. Észak-Magyarország 7,6, Észak-Alföld pedig 6,9 százalékkal nőtt a külföldiek körében és 13,7, illetve 8,8-cal teljesített jobban a belföldi turizmusban. A Tisza-tó annyiban kakukktojás, hogy a novemberi kiugrást az éves teljesítmény nem jelzi vissza, ugyanis ide csak 0,8 százalékkal több külföldi érkezett, vagyis lényegében stagnált.

Persze amikor növekedésről és csökkenésről beszélünk, nem szabad elfelejteni, hogy a Balaton még mindig a második legtöbb külföldit (Budapest elsőbbsége megingathatatlan) és a legtöbb magyart vonzza. A gond az, hogy azokon a településeken, amelyek lakói arra rendezkedtek be, hogy nyáron például kiadják házaikat fájóan érintheti több mint 20 ezer fizetőképes vendég elmaradása.

Ha már a külföldieknél tartunk, szintén fájó a németek elfordulása, akik nem csak novemberben jöttek 5,4 százalékkal kevesebben, hanem éves viszonylatban is 1,3-mal. Nem túl szerencsés az sem, hogy ha az első 11 hónapot nézzük, akkor sok gazdag ország turistái töltöttek kevesebb vendégéjszakát nálunk: belgák, dánok, britek, franciák és svédek. Ráadásul, mint arról a szállodaszövetség elnöke is nyilatkozott korábban, az orosz turisták elmaradására is számítanak most, hogy gazdaságuk komoly válságot él át.

Mindezek ellenére nem kell félteni a szálláshelyeket, hiszen az első 11 hónapban 11,6 százalékkal több szállásdíjbevételre tettek szert, mint az előző év hasonló időszakában. Ez az összeg pedig több mint 174 milliárd forint. Mivel azonban ennek kétharmadát a külföldiek adták, fontos, hogy továbbra is vonzó alternatívát kínáljanak számukra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!