Az idén az első tíz hónapban a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 59,7 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 3,6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 2,2 százalékkal csökkent 2007 azonos időszakához képest.
Tavaly az első tizenegy hónapban a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 61 százalékos kihasználtsággal működtek, a szobaárbevétel 3 százalékkal csökkent 2006 azonos időszakához képest.
A KSH tájékoztatása szerint az idén az első 11 hónapban egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára - Gross ARR – 17 700 forint volt, a budapesti ötcsillagos egységekben e mutató kiemelkedően magas, 37 ezer forintot ért el. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 13 400-17 400 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 8800-11 100 forintos szobaárakat érvényesítettek.
Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel - REVPAR - átlagosan napi bruttó 10 400 forint volt. A legmagasabb összegről, 24 600 forintról a budapesti ötcsillagos, a legalacsonyabbról, 4600 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.
A bruttó szobaárbevétel - Gross room revenue - folyó áron összességében négy százalékkal csökkent, emelkedést a Balaton partján működő egységek és a kelet-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodák értek el, a legnagyobb visszaesés a nyugat-magyarországi három- és a fővárosi négy- és ötcsillagos egységekben volt.
Január-novemberben a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma 3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A nyugat-magyarországi négy- és ötcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának szerény mértékű bővülése jellemezte, a többi szállodában mérséklődött, vagy nem változott lényegesen a vendégéjszakák száma. Augusztus óta majdnem minden hónapban - Nyugat-Magyarország kivételével - majdnem minden régióban csökkent a vendégforgalom.
A megfigyelt időszakban a budapesti szállodákban minden kategóriában átlagosan 61 százalék fölötti volt a szobakihasználtság. A vidéki hotelekben 46-64 százalékos kihasználtságot mértek.