A GKI konjunktúra-index januárban -19,6 százalék, egy hónappal korábban -17, egy éve pedig -17,3 százalékot tett ki.
Az ipari bizalmi index december után ismét csökkent, de nem érte el a 2007. októberi mélypontot. A gyengülés két fő összetevője az elmúlt időszak termelésének és a készletállományok alakulásának kedvezőtlen megítélése volt. A teljes rendelésállományról és a termelési kilátásokról, a foglakoztatási tervekről alkotott vállalati jelzések nem változtak az előző hónaphoz képest, az exportrendelések megítélése viszont rosszabb lett. Ugyanakkor az elmúlt három hónapban beérkezett megrendelések állományát növekvőnek ítélték a cégek, miként versenypozíciójukat is.
A kereskedelmi bizalmi index értéke a decemberi átmeneti emelkedés után érezhetően visszaesett. Az előző hónaphoz viszonyított eladási pozíció és a rendelések megítélése jelentősen, a készleteké kisebb mértékben romlott.
Januárban a szolgáltató szféra konjunkturális várakozásai is pesszimistábbak lettek, de e szektorban másfél éve a bizalmi index értékének hullámzása a jellemző, és a mostani adat átlagosnak tekinthető. Miközben a közeljövőben várható foglalkoztatott létszámra vonatkozó várakozások javultak, az elmúlt három hónap üzletmenetének megítélése és a várható forgalomra vonatkozó várakozások romlottak - állapítja meg a GKI.
Áremelés várható
Határozottan nőtt az áremelési szándék mértéke és köre az iparban, főleg a vegy-, a sütő- és építőanyag-iparban. Az építőiparban valamint a kereskedelemben - részben az év eleji hagyományoknak megfelelően -, ugyanakkor a szolgáltató szektorban nem változott. A fogyasztók inflációs várakozása viszont december után januárban is enyhült.
A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban és a szolgáltató szférában romlott, a kereskedelemben nem változott, az építőiparban viszont javult. A fogyasztók véleménye decemberben jelentősen kedvezőbb lett, majd januárban ez kissé fokozódott, bár továbbra is a pesszimisták vannak nagy többségben. Az üzleti bizalmi index januári értéke -9,7 százalék volt a decemberi -7 százalékot követően. Tavaly januárban az index -4,4 százalékot tett ki.
Januárban, ha minimális mértékben is, de ismét romlott a fogyasztói bizalmi index értéke. Tavaly a januári, több mint tíz éve nem tapasztalt mélyponthoz képest az év közepéig mérsékelten javult, majd ismét az év eleji szintjére romlott az index. Ezt decemberben jelentős emelkedés követett. A fogyasztói bizalmi index az idén januárban -47,8 százalékot tett ki, decemberben -47,1 százalék, 2007 januárjában pedig -53,8 százalék volt.
Az idei év elején ugyan decemberhez képest kissé romlottak a lakosság saját pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozásai, de sokkal kedvezőbbek az egy évvel korábbinál. Decemberhez képest romlott a fogyasztók véleménye rövid távú megtakarítási képességükről is. A megélhetési költségeket a korábbinál magasabbnak tartották az emberek, és rosszabbnak a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét is