Kedd este a H-csoport győztes Belgium játszik a G-csoport második helyezettjével, USA-val. Hogy a pályán milyen eredményre számíthatunk az kétesélyes, a gazdasági adatok alapján azonban megállapíthatjuk, hogy USA úgy rúgja be a gólokat a belga kapuba, mintha csak ők lennének a pályán.
Az általunk vizsgált 5 mutató közül 4 nem szorul különösebb magyarázatra. USA vásárlóerő-paritáson mért GDP-je közel 40-szerese Belgiuménak, de az egy főre jutó gazdasági teljesítménye is 40 százalékkal magasabb. Mialatt a belga gazdaság lényegében stagnált, az amerikai 1,6 százalékkal növekedett, és USA még a munkanélküliségi rátájával is leiskolázza az európai csapatot.
Az USA 5. gólja némi indokolásra szorul, hiszen az ország árai nagyobb ütemben emelkednek, mint Belgiumban, mégis az övéké lesz a pont. Ennek oka az Európai Központi Bank, illetve a Fed által (korábban) meghatározott inflációs célban keresendő, amely 2 százalék. Nem véletlenül, hiszen Európa régóta a „veszélyzónának” nevezett 1 százalékos infláció alatt teljesít, így Belgium még szerencsésnek is mondható ebben a tekintetben.
Az állás ezzel 5-0 USA javára, bár ez az eredmény vélhetően nem lesz azonos a valódi gólok számával, lévén, hogy Belgium csapatértéke hatszorosa az amerikainak. Nem beszélve arról, hogy a csoportmeccseken a belgák mind a három mérkőzésüket megnyerték, míg USA egy győzelmet, egy döntetlent és egy vereséget tudhat maga mögött. A lőtt gólok számában nincs különbség, egyaránt 4-4 alkalommal tudták a Brazucát az ellenfél kapujába juttatni. Ezzel szemben az amerikai kapus 4, míg a belga csak egy lövést nem tudott kivédeni.
A zöld gyepen: Belgium-USA 2:1
Szász Péter
mfor.hu