Előzőleg, csütörtök este az EU cseh elnöksége közölte, hogy Oroszország mégiscsak megállapodott az Európai Unióval azokban a feltételekben, amelyek alapján megfigyelők ellenőrizhetik az EU-területére Ukrajnán keresztül érkező gázszállításait.
A magyar megfigyelő is útra kel ma
Az Európai Unió megfigyelői között lesz egy magyar szakember is, aki ellenőrizheti az Oroszországból az Európai Unióba Ukrajnán keresztül érkező gázszállítást - mondta Zsuga János, a FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója pénteken a tv2 Tények Reggel című műsorában.
A Földgázszállító Zrt. egyik kollégáját delegáltuk a bizottságba, csütörtökön kértük fel, hogy készülődjön, pénteken indulnia kell - idézte a vezérigazgató szavait a televíziós csatorna.
"Az ellenőrök telepítésének el kell vezetnie ahhoz, hogy helyreálljon az EU-tagállamok Oroszországból származó ellátása", áll a cseh elnökség Brüsszelben publikált nyilatkozatában, amely Mirek Topolánek cseh és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő telefonbeszélgetésére hivatkozik.
Az uniós gázellátást is megzavaró gázvita két főszereplője, az ukrán Naftogaz az orosz Gazprom cég vezetése előzőleg Brüsszelben tárgyalt uniós illetékesekkel és egymással, és az orosz fél - korábbi EU-közlés szerint - elutasította az eredetileg általa is javasolt megfigyelőmissziót, ha azzal együtt nem mehetnek orosz szakértők is Ukrajnába. A késő esti cseh közleményből nem derült ki, hogy mi vezetett Moszkva álláspontjának megváltozásához.
A szállítások újraindulását ígérte a Gazprom
Mindenesetre korábban a Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller csütörtökön azt mondta, azonnal újraindulhat a gázszállítás, amint megérkeznek a megfigyelők.
Az EU-elnökség nyilatkozata úgy fogalmaz, hogy a megállapodás szerint az ellenőrök bármely olyan helyszínen megfigyeléseket végezhetnek, amelynek szerepe van a gázáramlás biztosításában. A nyilatkozat szerint Topolánek és Putyin Angela Merkel német kancellárral is tárgyalt az este folyamán.
A megállapodás nem érinti Ukrajna földgázimportját Oroszországból. A normális szállítás felújításához (Ukrajna számára) az kell, hogy eljöjjenek Moszkvába, és aláírják a szerződést az ukrán importról. És fizetniük kell a termékért, amit kapnak, piaci árat. Ukrán partnereink azonban nem akarnak aláírni, és nem akarnak fizetni. Ez van, mondta csütörtök este újságíróknak Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök. A válságért az ukrán kormányzat "összeomlását" és az Ukrajnában szerinte "magas szintű" korrupciót hibáztatta.
Csütörtökön korábban Putyin a gáz piaci árát Ukrajna számára ezer köbméterenként 470 dollárban, az Ukrajnának a tranzitgáz továbbításáért fizetendő díjat pedig ezer köbméterenként és száz kilométerenként 3-4 dollárban jelölte meg. Mivel Ukrajna nagyrészt közép-ázsiai gázt kap Oroszországból, hozzátette: a közép-ázsiai gáz az ukrán határra való szállítás költségeivel ezer köbméterenként 375 dollárba kerül Oroszországnak.