2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Geotermikus energiaforrások kutatására, illetve hosszabb távon egy geotermikus erőmű létesítésre alakított konzorciumot a Mol. A cég az ausztrál tulajdonú Vulcan Kft. és az izlandi Enex hf.-el szerződött. Az erőművet a Zala megyei Iklódbördőce térségében található termálvízre alapozzák.

A szervezet megalakítását megelőző hétfői budapesti sajtótájékoztatón elhangzott: a konzorcium most a kutatásra alakul, amire a tervek szerint 500 millió és 1 milliárd forint közötti összeget költenek. A feltárások sikere esetén vegyes vállalatot alapítanak egy 3-5 megawattos erőmű létrehozására. Az erőmű felépítése az előzetes kalkulációk szerint 3-4 milliárd forintba kerül, s mintegy 10 év alatt térül meg a befektetés.

Kujbus Attila, a Mol geotermikus energia-projekt vezetője az MTI-nek elmondta: a konzorciumban a Mol-nak 36 százalék, a két partnernek pedig 32-32 százalék a részesedése, s ennek megfelelően oszlanak meg a költségek és a befektetések is. Ha a kutatás sikeres lesz, akkor ilyen tulajdoni arányokkal alakítják meg a vegyes vállalatot is.

A projekt operátora a Mol, s a társaság területén folynak a kutatások is. Kujbus Attila kifejtette: az előzetes felmérések szerint Magyarországon akár fél tucat geotermikus erőmű is létesíthető. Hozzátette: ezek az erőművek éves szinten 7000-8000 órán keresztül is működhetnek, termelékenységük nagyon jó, s a villamos áram mellett geotermikus teljesítményt is leadnak, például az erőműből kiáramló meleg vízzel házakat vagy fóliákat lehet fűteni.

Összehasonlításképpen elmondta, hogy egy szélerőmű csupán 1800-2000 órán át termel áramot egy évben, s ezért egy 12 megawatt teljesítményű szélerőművel egyenértékű egy 3 megawattos geotermikus erőmű. Holoda Attila, a Mol közép-európai kutatás-termelés igazgatója elmondta: a társaság a megújuló energiaforrásoknak mindig is nagy jelentőséget tulajdonított, már csak azért is, mert Magyarország kötelezettséget vállalt arra, hogy 2010-ig az energiaszükségletének 3,6 százalékát ilyen forrásból állítja elő.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!