Magyarország még 2004-ben az előkelő 11-dik helyre volt rangsorolva, az idén azonban már a 19-dik helyre csúszott vissza az AT Kearney kiszervezési helyszíneket rangsoroló listáján, igaz, a tavalyi 25 helyett a tanácsadó cég az idén már 40 országot vizsgált. A gyengülés leginkább a bérköltségek emelkedésének a számlájára írható, amely Cseh- és Lengyelország helyezését is visszavetette. Míg előbbi a 4-ről a 7-re, utóbbi a 10-ről a 18-dik helyre esett vissza. A listára az idén felvett Bulgária, Szlovákia és Románia közül csak a legutóbbi bizonyult Magyarországnál kevésbé vonzó kiszervezési helyszínnek.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is India vezeti a listát, a második helyen álló Kína némileg csökkentette hátrányát. A szubkontinens előnye azonban még így is óriási: a különbség India és Kína között nagyobb, mint az őket követő kilenc ország között összesen. Kína növekvő vonzereje javuló infrastruktúrájának és szakember-ellátottságának köszönhető. Egyre több ázsiai és nyugati multinacionális cég telepíti ide informatikai és telefonközpontját.
A régiók versenyében Délkelet-Ázsia tekinthető 2005 legnagyobb nyertesének. Helyezésén Thaiföld javított a legtöbbet, amit az AT Kearney az oktatás, az infrastruktúra és az általános üzleti környezet javulásával magyaráz. A felmérést végző cég az idén először vont be fejlett országokat is a vizsgálatba, amelyek egy-egy alacsonyabb költségű várossal szerepeltek. Közülük San Antonio révén az Egyesült Államok végzett a legelőkelőbb, 11-dik helyen, míg Nagy-Britannia (Belfast), Németország (Lipcse) és Franciaország (Marseille) csak a lista utolsó harmadában kapott helyet. A fejlett országok vonzerejét a képzett munkaerő és a jó üzleti környezet adja. Az értékelésben 40 százalékos súllyal szereplő költségtényező viszont esetükben komoly hátrányként jelenik meg, számol be a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok:
Kiszervezi szállítását a Magyar Telekom
Kiszervezik a hazai cégek a HR-tevékenységeiket
Ázsiai kiszervezéssel állja a versenyt a Richter