Az M-B a közelmúltban kezdeményezte a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt.-vel tavaly júniusban kötött szindikátusi és részvényátadási szerződés módosítását annak érdekében, hogy a fizetési határidőt két hónappal, 2011. május 31-ig hosszabbítsák meg. A cég arra hivatkozott, hogy megkezdte a Zsolnay gazdasági folyamatainak átvilágítását, a reorganizációs lépésekhez szükséges pénzügyi alapok megteremtését, de úgy ítéli meg, hogy a manufaktúra finanszírozhatósága a tervezettnél nagyobb erőforrásokat igényel.
Hangsúlyozta: pénzintézetek bevonásával időben megindították a finanszírozási folyamatot a 230 millió forintos vételárból fennálló 225 millió forint, és a gyárnak szánt félmilliárd forintos tőkejuttatás kifizetésére, de a bankok - "a szükségesnél nagyobb pénzügyi erőforrási igény következtében" - az összegeket nem lesznek képesek folyósítani az előírt március végi határidőig.
A közgyűlés a fizetési határidővel együtt a visszavásárlási jog gyakorlásának határidejét is módosítaná 2011. június 30-ról ez év október 31-re. A részvények visszavásárlására - a vételárral azonos összegben - akkor kerülne sor, ha az M-B nem teljesítené kötelezettségeit. Amennyiben így lenne, a Pécs Holding tényleges anyagi ráfordítás nélkül szerezhetné vissza a pakett tulajdonjogát.
Pécs közgyűlése tavaly júniusban döntött arról, hogy a Jászai Gellért tulajdonában lévő és az értékesítésre kiírt pályázaton egyedüliként induló M-B szerezheti meg a manufaktúra kisebbségi részvénycsomagját, továbbá a társaság irányításának jogait.
Az értékesítésre azért került sor, mert bár a vállalat stabilitását azt megelőzően különböző költségcsökkentő intézkedésekkel sikerült megteremteni, az önkormányzat a jövőbeni hatékony működéséhez mindenképpen szükségesnek látta további források bevonását.
Jászai Gellért, az M-B tulajdonosa a júniusi szerződéskötést követő sajtótájékoztatón azt mondta: öt év alatt a jelenleginél lényegesen korszerűbb, energiatakarékosabb, jobban szervezett, korszerű üzemmé kívánják alakítani a 160 éves múltra visszatekintő, Pécs egyik jelképének tekintett, és a magyar kulturális örökség részét képező manufaktúrát. Akkori terveik szerint a gyár hagyományos portfólióját újakkal egészítik ki. Komoly lehetőséget látnak az épületkerámiák gyártásában, s a cég a szintén Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó SCD Group ingatlanfejlesztései révén jelentős megrendeléshez juthat.
Jászai Gellért akkor elmondta azt is, hogy a pályázatukba foglalt vállalásaikon túl a következő években 2 milliárd forint értékű fejlesztést kívánnak megvalósítani. Úgy vélte, ennek 2-3 éven belül látható eredményei lesznek, s így később egy új gyárépület létrehozása is lehetséges.
MTI