A Le Monde szerdai számának nyilatkozva Jean-René Bouisson, a vállalat humánerőforrásokért felelős igazgatója elmondta, hogy a két magyarországi üzemet a korábbi tervekkel ellentétben nem számolja fel a vállalat, és a két gyár sorsáról október 26-án, pénteken hozzák meg a végleges döntést.
Az eredeti elképzelések megváltoztatását az üzem dolgozói és a magyar hivatalos szervek erőteljes ellenállásával hozta összefüggésbe a Danone személyzeti igazgatója. A tekintélyes lapnak nyilatkozva a cég illetékese első ízben ismerte el, hogy az élelmiszeripari vállalatóriás európai aprósütemény-ágazatának leépítéséről március végén nyilvánosságra került döntés váratlanul heves ellenreakciót keltett: a cég termékeinek bojkottálásra kezdeményezett akciók, munkabeszüntetések mintegy 50 millió frank bevételkiesést okoztak. A Danone üdítőitalainak és tejtermékeinek a forgalma 10 százalékkal esett vissza áprilisban, de a következő hónapokban helyreállt az eredeti szint, derült ki szavaiból. Bouisson elemzése szerint a Danone-ellenes hangulat sok tényező együttes hatásából állt össze. Szerencsétlennek mondta, hogy az aprósütemény-ágazat termelésének visszafogásáról született döntés olyan időszakban került nyilvánosságra, amikor más cégek, köztük a brit Marks and Spencer áruházlánc hasonló módon elszánta magát külföldi egységeinek leépítésére. Utalt arra is, hogy a francia világcég hazai nimbuszához kötődő feltétlen bizalom csorbulása szintén hozzájárult a hangulat elszabadulásához.
A nyilatkozó egyértelműen úgy foglalt állást, hogy a calais-i és evry-i Danone-gyár bezárása után Franciaországban további felszámolási tervekkel nem foglalkoznak, a két francia üzem 570 alkalmazottját kétéves átképzési program keretében irányítják át más munkaterületekre. A világhálózattal rendelkező francia konszern március végén jelentette be, hogy három éven belül leszereli két francia, egy belga, egy holland, és egy olasz üzemét, valamint a Győri Keksz két gyárának egyikét, megszüntetve 1800 álláshelyet. Buisson szerint a nyugat-európai üzemekben befejezéshez közeledik a leépítési program. A holland gyár új kezelő irányítása alá került, a belga és az olasz üzemben befejeződtek a végkielégítésről szóló tárgyalások, a francia üzemekben pedig az átképzési tervek kerültek napirendre.
Hatott a bojkott
A Győri Keksz és Ostyagyár mindkét üzemének megtartása mellett döntött a francia Danone élelmiszeripari konszern, amely a hét végén ismerteti módosított elképzelését.