3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A cseh CEZ egyéves hitelt vesz fel a Mol részvényvásárlás finanszírozására. A hitel összegét a sem a banki szindikátus, sem a CEZ nem közölte.

A Cseh Energetikai Művek (CEZ) csütörtöki közlése szerint egyéves lejáratú hitelt vesz fel egy, az ING Bank vezette banki szindikátustól, hogy ennek segítségével finanszírozza múlt csütörtökön bejelentett részvényvásárlását a Mol-ban.

A CEZ nem közölte pontosan a hitel összegét, a cég szóvivője mindössze annyit mondott, hogy az a Mol-ügylet nagyságának megfelelő lesz. A most bejelentett hitel - a járulékos költségek mellett - 17 bázispont felárat tartalmaz az egyéves bankközi kamatátlag, az Euribor felett.

A Cseh Energetikai Művek (CEZ) megveszi a magyar Mol részvényeinek 7 százalékát, közölték egy hete a CEZ-nél. A két energiaipari csoport a múlt csütörtökön Prágában megállapodást írt alá közös cég létrehozásáról is. A két vállalat azonos alaptőkével és szavazati joggal rendelkezik az új gazdasági társaságban.

Az összesen 1,4 milliárd eurós beruházás eredményeként 2013-ig 1760 MW új, gázalapú erőművi kapacitás jön létre. A közös vállalat elsődlegesen Magyarországon és Szlovákiában fejti ki tevékenységét, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában. A CEZ ezeken a piacokon eddig nem volt jelen.

A cseh villamos művek, a CEZ 30 ezer forintos részvényenkénti áron 7 százalékos részesedést vásárol a Mol-ból, 20 ezer forintos részvényenkénti áron pedig úgynevezett amerikai vételi opciót biztosít a Mol-nak, ez az aláírást követő három éven belül érvényesíthető. Nem hivatalos értesülés szerint a CEZ mintegy 22 milliárd koronát fizet a Mol 7 százalékáért.

A CEZ-nek mintegy 7 millió fogyasztója van, és több mint 14 300 MW energiatermelő kapacitással rendelkezik. A vállalat piaci értéke jelenleg meghaladja a 30 milliárd eurót. Csehországon kívül a CEZ-csoport Délkelet- és Közép-Európa tíz országában van jelen. Bulgáriában 1,9 millió fogyasztó igényeit elégíti ki a tulajdonában lévő elosztó és ellátó társaságok révén, és tulajdonosa a legnagyobb feketeszén-alapú erőműnek, amely Várnában működik. Romániában 1,4 millió fogyasztót lát el a CEZ.

A CEZ-csoportnak Lengyelországban két erőművállalata van. Aktív szereplője a délkelet- és közép-európai országok áramkereskedelmének. Helyi partnereivel együtt jelenleg dolgozik egy erőmű építésének előkészítésén a boszniai Gacko városában.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!