3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cseh CEZ egyéves hitelt vesz fel a Mol részvényvásárlás finanszírozására. A hitel összegét a sem a banki szindikátus, sem a CEZ nem közölte.

A Cseh Energetikai Művek (CEZ) csütörtöki közlése szerint egyéves lejáratú hitelt vesz fel egy, az ING Bank vezette banki szindikátustól, hogy ennek segítségével finanszírozza múlt csütörtökön bejelentett részvényvásárlását a Mol-ban.

A CEZ nem közölte pontosan a hitel összegét, a cég szóvivője mindössze annyit mondott, hogy az a Mol-ügylet nagyságának megfelelő lesz. A most bejelentett hitel - a járulékos költségek mellett - 17 bázispont felárat tartalmaz az egyéves bankközi kamatátlag, az Euribor felett.

A Cseh Energetikai Művek (CEZ) megveszi a magyar Mol részvényeinek 7 százalékát, közölték egy hete a CEZ-nél. A két energiaipari csoport a múlt csütörtökön Prágában megállapodást írt alá közös cég létrehozásáról is. A két vállalat azonos alaptőkével és szavazati joggal rendelkezik az új gazdasági társaságban.

Az összesen 1,4 milliárd eurós beruházás eredményeként 2013-ig 1760 MW új, gázalapú erőművi kapacitás jön létre. A közös vállalat elsődlegesen Magyarországon és Szlovákiában fejti ki tevékenységét, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában. A CEZ ezeken a piacokon eddig nem volt jelen.

A cseh villamos művek, a CEZ 30 ezer forintos részvényenkénti áron 7 százalékos részesedést vásárol a Mol-ból, 20 ezer forintos részvényenkénti áron pedig úgynevezett amerikai vételi opciót biztosít a Mol-nak, ez az aláírást követő három éven belül érvényesíthető. Nem hivatalos értesülés szerint a CEZ mintegy 22 milliárd koronát fizet a Mol 7 százalékáért.

A CEZ-nek mintegy 7 millió fogyasztója van, és több mint 14 300 MW energiatermelő kapacitással rendelkezik. A vállalat piaci értéke jelenleg meghaladja a 30 milliárd eurót. Csehországon kívül a CEZ-csoport Délkelet- és Közép-Európa tíz országában van jelen. Bulgáriában 1,9 millió fogyasztó igényeit elégíti ki a tulajdonában lévő elosztó és ellátó társaságok révén, és tulajdonosa a legnagyobb feketeszén-alapú erőműnek, amely Várnában működik. Romániában 1,4 millió fogyasztót lát el a CEZ.

A CEZ-csoportnak Lengyelországban két erőművállalata van. Aktív szereplője a délkelet- és közép-európai országok áramkereskedelmének. Helyi partnereivel együtt jelenleg dolgozik egy erőmű építésének előkészítésén a boszniai Gacko városában.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!