A költségeket az is emeli, hogy az árampiaci liberalizációt követően a középfogyasztónak számító sípályák 2008. január elsejétől jóval az uniós átlag felett vásárolják a villamos energiát. A két évvel ezelőtti forgalmas szezonhoz hasonló látogatottságot érnek el az idén Magyarország egyik legmodernebb sícentrumában – hangsúlyozza Kőrösi Imre, a Mátraszentistváni Síparkot működtető Digitroll Kft. ügyvezetője.
A fent vázolt tendenciát alátámasztva hozzáteszi: a hóágyúk üzemeltetése miatt a pálya áramfogyasztása eléri az óránkénti 200 kilowattot, ez körülbelül 50 százalékkal haladja meg a hóágyúk nélküli fogyasztást. Az áram decemberhez képest mintegy 68 százalékkal drágult – közölte. A megnövekedett költségeket a látogatók számának emelésével és a síeléshez kapcsolódó vendéglátó-ipari szolgáltatásokkal akarják kompenzálni. Mátraszentistvánon az elmúlt években félmilliárd forintot meghaladó értékben fejlesztettek; Kőrösi Imre szerint e nélkül a pálya nem is üzemelhetne.
Ez következett be Dobogókőn, ahol az idén is veszteséget könyvelnek el, hiszen a 2007/2008-as szezon alatt eddig csak három napig működött a pálya. Lőrincz László, a Dobogókő Síközpont vezetője elmondta: két évvel ezelőtt három és fél hónapig tartott az idény, s akkor nagyon megérte üzemeltetni, több ezer látogató síelt Dobogókőn. S mivel ismét elmaradt az igazi szezon, fejlesztésekre sem futja, így ha nincs valódi hó, zárva tartanak. A múlt téli meleg időjárás miatt egymás után már két „üres szezont” kell kigazdálkodniuk.
A szakemberek egyöntetű véleménye szerint a tavalyi meleg tél már jelezte, hogy érdemes a sípályák üzemeltetőinek hóágyúk vásárlásába fektetni. Annak ellenére, hogy a magas energiaköltségek miatt jelentősen csökken az üzemeltetőknél maradt nyereség, az állandó nyitva tartással fenntartható a sípályákhoz kapcsolt szolgáltatások – panzió, étterem, síkölcsönző – folyamatos vendégköre. A hazai pályák amúgy sem nagyon versenyezhetnek az ausztriaiakkal vagy a szlovéniaiakkal, funkciójuk sokkal inkább a kezdő síelők oktatása, írja a Világgazdaság.