5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Viszonylag kis költséggel és gyorsan lehet céget alapítani Szlovákiában, az adó egykulcsos, költségleírásra pedig meglepően sok lehetőség adódik. Az mfor.hu ezúttal az ottani adóoptimalizálási módszereit és azokat az eljárásokat ismerteti, amelyekkel teljesen törvényesen kezdhetünk vállalkozásba a szomszédos országban.

Minden virágozzék? (Mfor-montázs)

Szlovákiában a vállalkozás beindításának egyetlen nagy költsége lényegében a cégalapítás. Egy kft. törzstőkéjének például minimum 600 ezer koronának kell lennie. Jó hír viszont, hogy ennek meglétéről közjegyző előtt kell csak nyilatkozni, vagyis nem kell letenni az asztalra készpénz formájában. Emellett lehetőség van a tagoknak - a betéti társasághoz hasonlóan - egyéni tőkét is elhelyezni a cégben, így a leggyakrabban használt cégformában a nálunk ismert kft. és bt. keveredik.

A komplett bejegyzés költsége mintegy 1000 euró, ez tartalmazza már az összes illetéket, fordítást és az ott segítő cég munkadíját. Emellett minden cégvezető bejegyzése fejenként plusz 100 euró, ennek fejében ezek a személyek aláírási jogot is kapnak. Ez előnyös lehet, ha társulunk barátainkkal vagy családtagjainkkal, mert így mindenki önállóan nyithat a cég keretein belül számlát, és nem keveredik a pénzünk. Megőrizhetjük az autonómiánkat, miközben a társulás csökkenti az egy főre jutó költségeket.

A szlovák törvények külön szabályozzák a tevékenységi körök bejegyzését, az alapítói árban öt szakma foglaltatik benne. Ha valamely cég ennél többet akar, akkor ezért 100 euró illetéket kell leróni.

A jogi procedúrához háromféle okmány szükséges: személyi igazolvány, lakcímkártya és erkölcsi bizonyítvány, utóbbit le kell fordítani szlovákra. Ha minden rendben megy, akkor négy hét alatt megtörténik a cégbejegyzés. Ezzel egyébként nem kell sokat bajlódni, hiszen az ilyen ügyeket bonyolítására már számtalan magyar és szlovák cég alakult.

Alacsony működési költségek

A működési költségek főként két dologból tevődnek össze: egyrészt a könyvelési díjból, másrészt a telephely-szolgáltatásból. Komplett könyvelési szolgáltatást már havi 100 eurótól kaphatunk. Iroda bérelhető hat hónapra mintegy 300 euróért, amibe benne foglaltatik a levelezésünk átvétele és a postázás is. Tízmillió koronás árbevétel alatt csak éves bevallást kell benyújtani, míg e felett negyedévenként szükséges adóbevallást készíteni.

Szlovákiában egykulcsos adó van: az ÁFA, a társasági adó és a személyi jövedelemadó egyaránt 19 százalék. Sokak szerint ez az adószint megfizethető.

A nagy meglepetések akkor érik az embert, amikor megismerkedik a költségleírás liberalizmusával. A cégeknek nem kell a számlákat előre sorszámozni, hanem ráérnek utólag is. Továbbá nemcsak céges számlák könyvelhetők le, hanem egyszerű sima számlák is. Ha valaki vesz például két radírt, de elfelejt pecsétet vinni, akkor is minden további nélkül vásárolhat.

Megdöbbentően hangzik, de arrafelé az ÁFA is költség, vagyis ezzel is csökkenthető adóalapunk. Ezért sokkal jobban megéri céges számlára vásárolni, mert a forgalmi adót „megnyerjük.” (Ez Magyarországon néha egészen nehézkes.) Haszongépjármű vásárlása esetén pedig például visszaigényelhetjük az ÁFA-t. (Haszongépjárműnek pedig olyan kocsi minősül, amely közepén van egy egyszerű rács, ami szintem minden autóba egyszerűen betehető.)

Szlovákiában létezik a magánszámla fogalma, amelynek kiállításával bárkinek, akár magánszemélynek is adhatunk megbízást. Ebben az esetben a számlabefogadótól nem kell igazolást kérnünk.

Hogyan adózzunk?

A jövedelem kivételének többféle módja létezik. Ha osztalék formájában vesszük ki azt, akkor 19 százalékot kell fizetni, viszont itthon ezt a jövedelmet be kell vallani a személyi jövedelemadóban. A munkajövedelem minimálbér esetében nem adózik, és 33,5 százalék járulékot kell utána fizetni. Ha valaki egy évig fizeti, akkor akár szlovák nyugdíjra is jogosult lehet. Ez a jövedelem nem adóköteles Magyarországon, mert az már kettős adóztatás lenne.

Ám van még egy kiskapu: a szlovák cégjog ismeri az igazgatói jutalom intézményét, ami viszont nem számít jövedelemnek. Ha pedig nem az, akkor ugyebár Magyarországon sem adóköteles. Ha valakinek jó könyvelője van, akkor ezzel megoldotta az adóproblémát.

Kiknek érdemes ezen elgondolkodni?

A magyar hatályos törvények úgy szólnak, hogy ott kell adózni, ahol a jövedelem megteremtődik. Vagyis egy boltot nem lehet kivinni más országba, ám a nagykereskedelmi tevékenység és egyéb részmunkakörök már működhetnek ott. Emellett a reklám, a tanácsadás vagy olyan tevékenységek, amelyek internethez kötöttek, szintén kiszervezhetők. A net nem ismer határokat és a nemzeti fennhatóság viszonylata is teljesen értelmezhetetlen ebben a kérdéskörben.

Nagyobb forgalmú vállalkozások esetében az is egy járható út, hogy a szlovák cégünk hitelt, lízinget vagy bérletet nyújt a magyar társvállalatnak. Ezen a rendszeren keresztül egy hatékony könyvelő segítségével a profitunkat alacsonyabb adókulcsú helyre vihetjük ki.

Varga M. István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!