5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éves szinten több száz milliárd forintot fordítanak hazai központok kutatás-fejlesztési projektekre. Egy új szolgáltatás ezen összegek felhasználásának hatékonyságát segítheti. A kutatási kompetenciák feltárása hozzájárulhat, hogy a magyarországi egyetemek megtalálhassák azokat a "piaci" réseket, amelyekre fókuszálva nemzetközi szinten is több figyelemre méltó eredmények mutathatók fel.

Ugyan az érintettek folyamatos kritikával illetik a hazai K+F forrásokat, ám az idei évben is közel 180 milliárd forint pályázati forrás lesz felhasználható ilyen célokra, miközben magánforrások is jelen vannak a kutatási és innovációs piacon. Nagyon nem mindegy ugyanakkor, hogy ezeket a forrásokat milyen módon használják. A tudás- és kutatáspiaci helyzetük feltérképezésére régiónkban is egyre több egyetem használja az Elsevier által kifejlesztett Spotlight nevű high-tech mérőeszközt. Ez lehetővé teszi a közelmúltbeli kutatások értékének mérését, segít a kutatási trendelemzésben, a lehetséges partnerek vagy versenytársak azonosításában, valamint megmutatja a legígéretesebb kutatási irányokat.  A közelmúltban négy hazai egyetem – Debreceni Egyetem, ELTE, Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – is vállalkozott a Spotlight kipróbálására és a tapasztalatok alapján az első szerződést heteken belül alá is irják.

Magyarország kis mérete és gazdasági helyzete miatt a rendelkezésre álló kutatási erőforrások szűkösek, így a tudományos áttöréshez szükséges kritikus tömeg elérése sokszor nem biztosított. Az EU-s projekteknek köszönhetően a kutatóegyetemek nem kis tőkeinjekciót kapnak a következő hónapok és évek során, ennek hatékonyabb elköltésében is segithet az alkalmazás - véli Béky Endre, az Elsevier regionális kereskedelmi képviselője.

A hazai egyetemek és az MTA autonómiával rendelkeznek, így saját maguk határozzák meg kutatási portfoliójukat, ám indirekt módon mégis van piaci és kormányzati ráhatás is a források felhasználására. Az intézmények között lassan, de biztosan kialakulóban van a versenykörnyezet, hogy a legjobb kutatókat megszerezzék, és így több központi kutatási forrásra és befektetőre számithassanak. Emellett a válság egyik pozitív "mellékterméke", hogy a kormányzat is jobban odafigyel arra, mire, mennyit költhet, és ez alól a tudomány, kutatás-fejlesztés sem kivétel. Az akadémiai kezdeményezésű Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) célja ezzel egybevág: hiteles mérés szolgáltatása a magyar kutatók munkájáról. Az MTMT-be az Elsevier a Scopus adatbázisból kinyert közel százhúszezer magyar vonatkozású adatot biztositja ezzel segítve a hitelesség növelését. A befektető is objektív tényadatok alapján dönt: kutatásra fordított kiadásainak minél nagyobb megtérülésében érdekelt. A Spotlight számukra az átláthatóságot és megbízhatóságot növeli.

Ha az egyetem döntéshozói látják, hogy egyik kutatásuk kétszer annyi megtérülést vagy piaci potenciált mutat, mint a másik, akkor érdemes elgondolkodniuk azon, melyiket éri meg fenntartani. Épp ezért elengedhetetlen a fontossági sorrend felállítása, az erőforrások racionális koncentrációja és a ROI mérése. Ennek hiányában szétforgácsolódhatnak erőik, és nem beszélhetünk a versenyképességhez szükséges "kritikus tömeg" eléréséről. A Spotlight által az intézmények megtalálhatják a megerősítő információkat a kutatási réseikkel kapcsolatban. Segít a "kitörési pontok" azonosításában, amelyekre építve versenyezni tudnak, alap- és alkalmazott kutatásokban egyaránt.

Miközben egyesek még berzenkednek az eredmények folyamatos monitoringjától, látni kell ugyanakkor, hogy paradigmaváltáshoz érkeztünk a kutatási projektek elbírálása, finanszírozása terén is. Egyre több finanszírozó objektív tényadatok, trendek alapján dönt. Kérdés: milyen gyorsan tanuljuk meg az új táncrendet? Jó hír, hogy nem vagyunk elmaradva: mindenki együtt tanulja az új, high-tech mérési rendszerek hasznosítását, állítja Béky Endre. Úgy látszik, hogy  az alkalmazás iránt a feltörekvő egyetemek érdeklődnek leginkább, akik több kutatási forrást szeretnének megszerezni, és magasabb helyre kerülni a nemzetközi egyetemi ranglistákon.

A cégek részéről is megvan a kapcsolódási pont, azok ugyanis információkat tudnak lekérni arra vonatkozóan, hogy melyik egyetem kutathatna legjobban egy-egy szakterületen; hol vannak a kiemelkedő kutatók, és ez hogyan változott az évek során. Mindez tehát objektiv, külső és pártatlan visszacsatolást biztosít az egyetemek számára a kompetencia erősségéről, mely segít a kutatási partner kiválasztásában. Az egyetemeknek megvan a lehetőségük arra, hogy a rendszer által meglássák: a befektetők és más egyetemek mit is látnak róluk; mely erősségeikre figyelhetnek fel, mely kutatásaik tarthatnak igényt külső támogatásra.

A fenti okok az egyetemeket is arra ösztönözi, hogy kutatásai kompetenciáikat, eredményeiket minél hamarabb publikussá tegyék.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!