Amennyiben az időjárás engedi, magyar idő szerint kedd este hét órakor teljesíti első útját a levegőben a Boeing 787 Dreamliner repülőgépe az amerikai Seattle mellett, adta hírül a repülőgépgyártó cégre hivatkozva a Spiegel Online. Erre azután kerülhet sor, hogy a masina a földi teszteken már megfelelt – szombaton például 240 kilométer/órás sebességgel száguldott a kifutópályán, miközben orr-része rövid időre „beleszagolt” a levegőbe.
Csúszott néhány évet
A Dreamliner startját egyébként több alkalommal elhalasztották, a fejlesztés már most mint több mint három éves csúszásban van az eredeti tervekhez képest. Ez elsősorban technikai problémákra vezethető vissza: a Dreamliner legnagyobb újításának számító karbonszálas test ugyanis a gép építőit, valamint a beszállítókat is sok esetben komoly problémák elé állította. Igaz, a karbonszálas felépítésnek hatalmas előnyei is vannak: a gép a versenytársaknál jóval könnyebb, így kevesebb üzemanyagot fogyaszt.
A komoly csúszás miatt több megrendelő is jelezte, hogy kárpótlásra tart igényt, és olyan légitársaság is volt, amely elállt az üzlettől. Igaz, a Dreamliner 865 megrendeléssel még így is a Boeing legsikeresebb gépének számít.
Egy év múlva szállítják le
Az első repülés után egyébként további sorozatos tesztek következnek, amelyek során több Dreamlinert is kipróbálnak a világ különböző részein. Amennyiben minden a tervek szerint alakul, az első gépeket szűk egy év múlva, azaz 2010 negyedik negyedévében szállíthatják le a vevőknek.
Elemzők szerint a Dreamliner fejlesztési költségei mintegy 15 milliárd dollárra rúgnak. Hivatalos adat ezzel kapcsolatban nincs, mivel a költségeket a Boeing üzleti titokra hivatkozva nem közölte. Arról is csupán szakértői becslések láttak napvilágot, hogy a több mint három éves csúszás miatt további 11 milliárd dollár többletkiadás terheli a Boeinget.
W. B.