5p

Ausztriában Murau és Villach környéke, Szlovákiában Donovaly, Romániában a Madarasi Hargita, Ukrajnában Bukovel a legnépszerűbb síközpont a magyar turisták körében - derül ki az MTI által készített körképből.

Ausztria

Ausztriában elsősorban Stájerország és Karintia síközpontjai vonzzák a magyar turistákat. Az osztrák idegenforgalmi hivatal budapesti kirendeltségének tájékoztatása szerint a 2011-12-es téli szezonban 267 ezer magyar vendég összesen egymillió-tizenhatezer vendégéjszakát töltött Ausztriában.

A stájerországi Murau-Kreischberg régió volt a legnépszerűbb a magyar síelők körében, itt 80 ezer magyar vendégéjszakát regisztráltak. Nem sokkal maradtak el ettől Karintiában a Villach-Faaker See-Ossiacher See síközpontjai sem, ahol 74 ezer vendégéjszakát töltöttek magyarok. A harmadik és a negyedik helyen a stájerországi Lachtal (43 ezer vendégéjszaka) és a karintiai Hermagor-Pressegger See régió (28 ezer vendégéjszaka) áll.

A vendégéjszakák számát tekintve Ausztria idegenforgalmának majdnem pontosan a felét teszi ki a téli turizmus. A magyarok ezzel szemben gyakrabban keresik fel Ausztriát télen, mint nyáron: esetükben 65-35 százalék az arány, a téli turizmus javára. Az idei, 2012-13-as téli szezonban is kedvezően alakul és akár új rekordot is dönthet a magyar vendégek száma. Erre utal, hogy egyedül novemberben 200 ezer magyar vendég jelentkezett be kereskedelmi szálláshelyekre.

Szlovákia

A szlovákiai síparadicsomok közül a magyar turisták körében már hosszú ideje Donovaly és környéke a legkedveltebb. A Magas-Tátra és a környező hegységek - ahol a sípályák túlnyomó többsége található - az egészéves látogatottság szempontjából az egyik legjelentősebb turisztikai célpontot jelentik Szlovákiában.

Peter Chudy, a magas-tátrai idegenforgalmi szövetség igazgatója szerint a Magas-Tátra látogatottsága az utóbbi években átlagosan évi 450 ezer fő körül mozog. A turisták fele nyáron érkezik, egyharmaduk a négyhónapos - decembertől március végéig tartó - téli főszezonban, a látogatók fennmaradó része pedig az elő- és utószezonban érkezik.

A Magas-Tátrába érkező turisták 60 százalékát hazai látogatók teszik ki. A külföldről érkező vendégek legnagyobb része Csehországból, Lengyelországból, Németországból, Dél-Koreából, Magyarországról, valamint a volt szovjet tagköztársaságokból érkezik.

Peter Chudy szerint a magyar turisták Magas-Tátra iránti érdeklődése 2003-tól folyamatosan csökkent, a helyzet 2011-re stabilizálódott, majd a látogatók száma lassú növekedésnek indult, és számuk az elmúlt két évben 10-11 ezer körül mozgott.

Románia

Romániában a Hargita Turisztikai Egyesület számításai szerint a székelyföldi Madarasi Hargita síközpont vonzza a legtöbb magyarországi turistát. Magyari Tekla, a síközpont szóvivője az MTI-nek elmondta, a sítelep vendégeinek hét közben mintegy fele magyarországi, de ez az arány hétvégenként - a helyi síelők megjelenése miatt - 10-15 százalékra csökken. A szóvivő szerint több magyarországi iskola rendez évről évre sítábort diákjai számára a Madarasi Hargitán.

A Bihar és Fehér megye határán levő Vertop sípályáin épp a hétvégeken nő a magyarországi turisták száma - tájékoztatta az MTI-t Vasile Birta, az egyik helyi szálloda tulajdonosa. Az Aranyos folyó forrásvidékén levő sítelep ugyanis alig 180 kilométerre fekszik Debrecentől.

A román szaktárca kimutatása szerint a 2012-2013-as síszezon elején az országban összesen 126 kilométer, hatósági engedéllyel működő sípálya létezett. A legtöbb sízőt a Brassó közeli és a Prahova völgyi sítelepek vonzzák, de egyre látogatottabbak a Petrozsény körüli és a Nagybánya körüli sítelepek is.

Ukrajna

Ukrajnában a magyar síelők körében az Ivano-Frankivszk megye területén épült Bukovel síközpont a legnépszerűbb. A magyar határtól 230 kilométerre fekvő üdülőhely Ukrajna legnagyobb és legfelkapottabb, és egyben legdrágább síparadicsoma, ahol az összesen 50 kilométernyi sípálya decembertől májusig használható.

A magyar határhoz legközelebb, attól 100 kilométerre a Kraszija síparadicsom található, amely Ukrajna egyik legfejlettebb, de kevéssé ismert síterepe.

Bukovelnek és a közeli, Kárpátalja területén található, a magyar turisták által szintén kedvelt Dragobrat és Fülöpfalva (Pilipec) sítelepeknek Bíró András személyében magyar anyanyelvű helyi idegen- és túravezetője, utazásszervezője is van. Elmondása szerint az ukrán idegenforgalmi irodák arra számítanak, hogy a nehézkes határátkelés és rossz útviszonyok ellenére egyre több turista keresi majd fel Magyarországról az Ukrán-Kárpátok sípályáit.

A szomszédos országokban az elmúlt években - a fejlettségi különbségeknek megfelelően - más-más fejlesztések valósultak meg a síturizmusban.

Fejlesztések

Szlovákiában a síturizmus fejlesztését érintő legnagyobb beruházásokra az utóbbi években magántőkéből került sor. Peter Chudy szerint a Magas-Tátrában két jelentős befektetés valósult meg tavaly, az egyik a Tátralomnichoz közeli Buková Hora sípálya kiépítése, valamint a tátralomnici, kabinonként 8 személyes felvonó megépítése és beüzemelése volt.

Az economica.net portál közlése szerint a román szaktárca az utóbbi két évben a Sízés Romániában programon keresztül kilenc síprojektet támogatott uniós forrásokból összesen 61 millió euró értékben. További kilenc sípálya-fejlesztési szerződést kötött összesen 216 millió euró értékben, amelyek a következő két évben fognak megvalósulni.

Ukrajnában a síturizmus, amely elsősorban a Kárpátokhoz kötődik, csak az utóbbi években vált az idegenforgalom számottevő részévé. Ezt a fejlődést jelzi, hogy az utóbbi két évben 100 millió eurót fektettek csak Bukovel fejlesztésébe.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!