2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megfeleződik az idén a légitársaságok profitja az előző évhez képest, mivel az emelkedő olajárak felemésztik az erősödő keresletnek köszönhető bevételnövekedést - jósolja a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség, a IATA.

A 2010-es 2,9 százalékos nettó profitrés az idén 1,4 százalékra zsugorodik, ami - Giovanni Bisignani, az IATA vezérigazgatója szerint - már inkább adománynak tekinthető, mint valamely ipari tevékenység hozadékának.

A IATA 2010-re 16 milliárd dolláros légitársasági összprofitot vár, kissé megemelte tavaly decemberi 15,1 millió dolláros előrejelzését, miközben az idei évre már csak 8,6 milliárdos nyereséget valószínűsít, 9,1 milliárd dolláros korábbi előrejelzésénél is kevesebbet.

A 230 légitársaságot tömörítő szervezet az idei évre 594 milliárd dolláros légitársasági bevételt vár globális szinten, a 2010-es, várhatóan 552 milliárd dollár körüli bevételt követően.

Becsléseinél az idei évre 96 dolláros hordónkénti olajátlagárral számol, a tavalyi 79,4 dollár után. Ennek következtében az iparági üzemanyagköltség globális szinten 166 milliárd dollárra nő az idén, a tavalyi 139 milliárd dollárról. Ez azt jelenti, hogy a 2010-es 26 százalék helyett az idén már 29 százalék lesz a légitársaságok költségeiben az üzemanyag aránya, jósolja a IATA.

Ugyanakkor az erősödő világgazdasági konjunktúra növeli az utazási kedvet, és ez az idén várhatóan 5,6 százalékkal emeli az utasszámot, a légi teherszállításban pedig 6,1 százalékkal növeli a légi úton továbbított árumennyiséget. Tavaly decemberben a IATA még azzal számolt, hogy az utasok száma csak 5,2 százalékkal emelkedik az idén, és 5,5 százalékkal bővül a légi teherforgalom.

Giovanni Bisignani genfi sajtóértekezletén elmondta: minden egy dollárnyi hordónkénti olajár-emelkedés 1,6 milliárd dolláros kiadásnövekedést jelent a világ légitársaságainak költségvetésében.

Hangsúlyozta azt is, hogy az ágazatra további csapást jelentenek a jegyárakra kivetett adójellegű emelések, és ezzel kapcsolatban felszólította a kormányokat: gondolják át a légitársasági jövedelmezőséget aláásó szabályozásokat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!