A cseh állami televíziónak nyilatkozva a politikus rámutatott: a növekedés mértéke nagy különbségeket mutat majd az egyes tagállamokban. Spidla, illetve az Európai Bizottság szerint Nagy-Britannia, Spanyolország és Írország a leginkább veszélyeztetett államok. A munkahelyek megőrzését ugyanakkor a cseh uniós elnökség egyik legfontosabb feladatának nevezte.
A cseh külügyminiszter, Karel Schwarzenberg is hangot adott aggodalmának. Az európai diplomácia pillanatnyi első embere szerint a legnehezebb az lesz, hogy fenntartsák a tagállamok közötti kohéziót, hogy ne uralkodjon el a túlzott "egoizmus" az egyes országokon.
Erre rímelnek Spidla szavai is, aki kulcsfontosságúnak nevezte a koordinált fellépést. Hangsúlyozta, hogy eddig is csak az államok közötti összehangolt cselekvéssel sikerült megváltoztatni a pénzügyi válság dinamikáját.
Az Európai Bizottság novemberben kétszázmilliárd euró értékű mentőcsomagot állított össze, amelyet a tagállamok elfogadtak. Ebből nemzeti büdzséknek kell előteremtenie mintegy 170 milliárdot, a további harmincmilliárd pedig a közösségi költségvetést vagy az Európai Befektetési Bankot terheli - áll a Humán Rent hírlevelében.