Nincs különösebben nehéz dolga annak, aki a horvát tengerparton szeretné kipihenni az egészéves fáradalmakat: a szomszédos országban a magyarnál jobban kiépített autópályarendszer van, szinte minden felkapott üdülőhelyre közvetlenül el lehet jutni autóval. A kérdés csak az, hogy egyénileg, vagy szervezetten éri-e meg utazni.
Nem biztos, hogy autóval a legolcsóbb
"Az már a korábbi években megfigyelhető volt, hogy a többség egyénileg, autóval utazik a tengerpartra, főleg azok fordulnak az utazási irodákhoz, akiknak olyan extra igényeik vannak, amiket egyénileg nem tudnak elintézni" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Szilágyi Judit, a Judit Tours utazási iroda tulajdonosa, aki évtizedek óta foglalkozik horvátországi utak szervezésével.
Szilágyi Judit szerint nem biztos, hogy azok járnak jobban, akik egyénileg utaznak, mivel nekik egyéni árat kell fizetniük a szállásért, illetve a főszezonban előfordul, hogy nehéz szállást találni. "Jelenleg egy horvátországi apartman nagyjából annyiba kerül, mint egy balatoni szállás" - tette hozzá a Judit Tours tulajdonosa.
A szakember szerint az utóbbi években az figyelhető meg, hogy a magyark főként közelre mennek nyaralni Horvátországon belül, mivel spórolnak az idővel és az üzemanyaggal. A horvát szállásoknál pedig az utóbbi időben a válság miatt a korábbinál is jobban odafigyelnek arra, hogy a vendéget csak úgy engedjék be, ha már fizetett.
Idén tavasszal több utazási iroda esetében lehetett hallani arról, hogy a forint gyengülése miatt a már befizetett utak árát utólag megemelték. "Mi már tavaly is euróban állapítottuk meg a díjakat, így az egész évre garantálni tudjuk, hogy változatlan lesz az ár. Irodánkben lehet fizetni euróval, illetve forinttal, utóbbi esetben az éppen aktuális árfolyamon számoljuk el a magyar fizetőeszközt" - emelte ki Szilágyi Judit.
Olcsóbban lehet tankolni
Azoknak, akik mégis autóval kelnek útra, érdemes előtte néhány dolgot figyelembe venni, amikor megtervezik az utazást. Horvátország nemzeti valutája a kuna, de szinte mindenhol lehet fizetni euróval is, sőt sok helyen dollárral, vagy svájci frankkal is. Jelenleg egy kuna körülbelül 37,5 forintba kerül.
Június végén egy liter üzemanyag ára 7 kuna körül volt a horvát benzinkutaknál, azaz talán érdemes a határ túloldalán tankolni, főleg azok után, hogy nálunk az adóemelésnek köszönhetően ismét megugrottak az árak.
A közelekedési szabályokban is van néhány eltérés Magyarország és Horvátország között, déli szomszédunknál például 12 éven aluli gyermek nem utazhat az első ülésen az autóban - hívja fel a figyelmet a Magyar Autóklub. Érdemes arra is figyelni, hogy két évnél frissebb jogosítvány esetében teljes alkoholtilalom van, illetve alacsonyabbak a megengedett sebességhatárok. Ugyanez a zéró tolerancia vonatkozik a 24 év alatti sofőrökre is.
A horvát autópályákon nincs napijegy, a magyarral ellentétben szakaszonként kell díjat fizetni. Ha valaki például a magyar határtól a kedvelt üdülőhelynek számító Krk-szigetig autózik, akkor összesen 242 kunát, azaz mintegy 9000 forintot kell fizetnie az autópályán. Rijekáig már 5000 forintból is leautózhatunk a magyar határtól.
Horvátország bár nem tagja az Európai Uniónak, azonban a két ország közötti megállapodás értelmében 18 éven felüli magyar állampolgárok útlevél nélkül, személyi igazolvánnyal utazhatnak be az országba. A turisták egyébként három hónapig tartózkodhatnak Horvátországban engedélyek nélkül.
Beke Károly