Az idei első negyedévben hazánkban 32 810 elsőként menedékért folyamodót regisztráltak a hivatalok - derül ki az Eurostat közléséből. Ez a tavalyi utolsó negyedévhez képest 17 százalékkal jelent több embert, és a teljes Uniós létszám 17,8 százalékát teszi ki. A Magyarországra érkezők 70 százaléka egyébként koszovói volt az első negyedévben, 12 százaléka afgán, 7 százaléka pedig szíriai.
Azt, hogy hazánk számára mekkora problémát is jelenthetnek a menedékkérők a többi tagállamhoz képest, jól szemlélteti, hogy a magyar adatok a második legmagasabb számot jelentik, egyedül Németország előz meg minket 73 120 menedékkérővel. Ez a két ország a legfőbb célpontja a menedékkérőknek a statisztika szerint, hiszen a harmadik helyen álló Olaszország "csupán" 15 245 menedékkérőt regisztrált 2015 első három hónapjában.
Tízezer feletti létszám még Franciaországhoz és Svédországhoz kapcsolódik, míg a legkevesebb menedékkérő Horvátországban, Szlovéniába, Szlovákiában és a balti államokban volt, itt még az 50 főt sem haladja meg a létszám.
Ám még ezeknél is beszédesebb adat, ha a menedékkérőket a teljes népességre vetítjük, Magyarország esetében így ugyanis 3322 menedékkérőt kapunk egymillió lakosra, ami kiemelkedő mértékben a legmagasabb uniós szinten. A mögöttünk második helyen álló svéd adatnak is ez közel a háromszorosa. A harmadik helyen egyébként Ausztria áll 1141 egymillió lakosra jutó menedékkérővel.
A teljes Uniót nézve az első negyedévben egyébként több mint 184 ezer menedékkérő érkezett, ami szinte teljesen megegyezik a tavalyi utolsó negyedéves adattal. A legtöbben Koszovóból, Szíriából és Afganisztánból jöttek.
mfor.hu