Modellek
Négyféle inkubátormodellt különböztethetünk meg Valner Szabolcs szakértő szerint.
- Az inkubátorok (venture incubators, például (www.gorillapark.com) teljes körű szolgáltatást nyújtó szervezetek, amelyek a kezdő vállalkozóknak kellő valamennyi szolgáltatást a rendelkezésükre bocsátják. Ilyen az irodai infrastruktúra, az inkubátorház kapcsolatainak kihasználása, a technológiai vagy emberi erőforrások, a szervezési és internetvállalat-építési gyakorlat, a jogi és könyvelési szolgáltatások.
-
- A vállalkozásgyorsítók (venture accelerators, például (www.antfactory.com) szolgáltató cégek, amelyek a kezdő vállalkozások fejlődésének ütemét segítenek felgyorsítani. Mint tanácsadó cég, igyekeznek széles körű tapasztalataikat, intellektuális tőkéjüket és a legjobb esettanulmányokból leszűrt tanulságokat kamatoztatni, s objektivitásukkal és elemzéseikkel jelentősen felgyorsítani az új vállalkozásokat.
-
- Az inkubátorportálok (venture portals, például (www.garage.com) website-ok vagy extranetek, amelyek kapcsolati hálót szőnek a vállalkozók, a tanácsadók és a befektetők között. Lehetővé teszik, hogy a vállalkozók a vállalkozás rövid leírását vagy teljes üzleti tervét eljuttassák az érdeklődő befektetőknek, felvegyék a kapcsolatot tanácsadókkal, egyéb helyi vagy nemzetközi partnerekkel.
-
- Az internetes vállalatcsoportok (venture networks, például (www.cmgi.com) kockázatitőke-társaságok és holdingok keverékei. Általában nem kezdő cégekbe fektetnek be, amelyeket aztán együtt működtetnek a portfóliójukban lévő egyéb vállalatokkal. Gyakran hoznak létre olyan szolgáltatóvállalatokat is, amelyek a portfólióbeli cégek közötti szinergiákat használják ki.