Ennek eléréséhez vihet közelebb a hazai intézményi (banki, biztosítói, pénztári) befektetésekhez szükséges feltételek megteremtése: a parlament már megkezdte annak a törvényjavaslatnak a tárgyalását, amely a tőkepiaci törvény (Tpt.) módosításával teljesen újra szabályozza a kockázati tőkebefektetések kereteit és tágítja majd a magyar vállalatok finanszírozási lehetőségeit. A várhatóan 2006. január 1-től hatályba lépő új szabályozás a szakemberek szerint már jövőre éreztetni fogja hatását, de igazán 2007-től adhat lendületet a kockázati- és magántőke-befektetéseknek Magyarországon.
A régi törvény nem tudott különbséget tenni "befektető és befektető" között, jellemzően a kisbefektetők érdekeit védelmezte, holott itt inkább az intézményi befektetők a jellemzőek. Az új szabályozás rugalmasabb, sokkal jobban illeszkedik a piaci igényekhez és a nemzetközi gyakorlathoz - veti össze a jelenlegi és a tervezett új szabályozást a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) hírlevelében.
A magánnyugdíjpénztárak és más intézményi befektetők a módosítások elfogadása után egy államilag szabályozott és bizonyos mértékben felügyelt intézményen keresztül mehetnek a kockázatitőke-piacra - hangsúlyozza az MKME. Zártkörűen létrehozott, zártvégű kockázatitőke-alapok indulnak, amelyeket kizárólag megfelelő tevékenységi engedéllyel rendelkező kockázatitőke-alapkezelők hozhatnának létre, illetve kezelhetnének. A befektetők a kezelési szabályzaton keresztül befolyást tudnak gyakorolni az alap működtetésére és a kockázatitőkealap-kezelők tevékenységére. Egyértelműen szabályozva lesz a működés tervezett időtartamának meghosszabbítása, a befektetők kilépésének és jogutódlásának kérdésköre is.
A befektetési korlátozások eltérnek majd egy hagyományos befektetési alapétól, de a nemzetközi gyakorlathoz igazodva teljesítik a kockázatitőke-alapok tipikus befektetőinek alapvető elvárásait. Ezekről és más fontos kérdésekről a tőkebefektetők az alapok létrehozásakor, az általuk elfogadott alapkezelési szabályzatban határozhatnak. Az MKME felmérése szerint az idén október végéig 122 millió eurót fektettek be Magyarországon a kockázati és magántőke-alapok, míg tavaly az egész évben 108 millió eurót. Az idén azonban volt egy mintegy 100 millió eurós, az egészségügyben végrehajtott megatranzakció, ezt figyelembe véve az idei befektetési aktivitás kisebb volt a tavalyinál.
(MTI)