A nemzetközi ingatlan tanácsadó hálózat elemzésében 4 csoportba sorolta a 12 vizsgált országot a gazdasági válságnak az ingatlanpiaci befektetések aktivitására gyakorolt hatása szerint. Így "gyorsuló növekedésű" piac az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, "lassuló növekedésű" pedig Svájcban van. Kína ingatlanpiaci befektetései stagnálnak. Írországban "megfeneklettek" az ingatlanpiaci befektetések, míg a fennmaradó hét országot, Magyar-, Német-, Lengyel-, Olaszországot, Dániát, Hollandiát és Romániát "helyreálló" piac jellemzi.
A helyreálló piacokon - így Magyarországon is - "még mindig érezhető a válság hatása, de a gazdaság már fellendülőben, a banki szektor erősödik, a kereslet nagy, de nincs megfelelő kínálat" - írja az elemzés. Magyarországon több jelentős befektetési ügylet is lezárult 2010. első felében (Allee, K3 irodaház, Ü48). Az ingatlanalapok mellett a nyugdíjpénztárak is növekvő aktivitást mutatnak. A növekvő kereslet további jelentős tranzakciókat vetít előre.
Magyarországon a prémium irodák hozama jelenleg 7,5-8 százalék, a prémium kiskereskedelmi ingatlanoké 7,5 százalék, míg a prémium ipari ingatlanok esetében 9 százalék. A kínálat bővülésével azonban a hozamok csökkenhetnek - jegyezte meg Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója.
Lengyelországot javuló finanszírozási lehetőség és erős befektetési hajlandóság jellemzi. A legnagyobb kereslet a kiskereskedelmi szektorban mutatkozik. A lengyel hozamszintek már visszatértek a válság előtti 7-9 százalékos szintre. Romániában a külföldi befektetők kedvezőbb törvényi lehetőségeit emeli ki az elemzés. 2010-ben előreláthatólag 280 ezer négyzetméter új irodaterületet adnak át. A német befektetők egyaránt jelen vannak a német, a holland és az olasz piacokon. A németországi befektetések kétharmada a kiskereskedelmi ingatlanpiacon történt.
A gyorsuló növekedésű piacot "erős befektetői aktivitás jellemzi, a külföldi befektetők mellett a hazai befektetők is aktívak, a tranzakciók lezárási ideje visszatért a normális időtartamra". Ezeken a piacokon a prémium ingatlanok iránti kereslet meghaladja a kínálatot, míg a másodlagos ingatlanok esetében túlkínálat jellemző.
A lassuló növekedésű piacok stabilak, erős helyi piaci szereplőkkel. A kereslet magas, a kínálat viszont alacsony. A központi városrészek ingatlanjainak hozama 3-5 százalék, míg a városokon kívül 5,5-6,5 százalék. A megfeneklett piacokon "a banki szektor súlyos veszteségeket szenvedett, a gazdaság szegény, kevés tranzakció történik, alacsony a kereslet és a kínálat", a tulajdonosok pedig a piac helyreállására várnak.
MTI