3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Javult júniusban a magyarországi szállodák kihasználtsága országos szinten, miközben a bruttó átlag szobaárak csökkentek - közölte a Magyar Szállodák- és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) szerdán.

A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzés szerint a szobaárak csökkenésében szerepe volt annak, hogy ebben a hónapban az euró forinthoz mért átlag árfolyama 270,20 forint volt a 2010. júniusi 281,16 forinttal szemben, s egy év alatt a forint 3,9 százalékkal erősödött. Ez negatívan hatott a júniusi szállodaárakra, bevételekre.

A közlemény szerint az idei év első félévében a múlt évhez képest javuló szállodai eredményekben a nemzetközi kereslet élénkülése mellett meghatározó szerepe volt a magyar EU elnökség rendezvényeinek, amelyek elsősorban Budapesten éreztették pozitív hatásukat.

Az MSZÉSZ felmérése szerint az EU rendezvények mintegy 38.000 szobaéjszakát eredményeztek, amiből 36.400 a fővárosi - döntően 5 és 4 csillagos - szállodáiban valósult meg. A szövetség becslése szerint ezek eredményeként országos szinten a szállodákban összesen csaknem 1,7 milliárd forint forgalom keletkezett.

A beutazó turizmusban a legfontosabb 10 piac közül 9-ről nőtt a forgalom. A növekedés két számjegyű volt a cseh, a lengyel, az orosz és a brit piac esetében. Németországról - a legnagyobb piacról - a beutazás stagnált, a tavalyi szinten maradt - állapítja meg a felmérés.

Az elemzés szerint Magyarország szállodaipara a közép-kelet-európai régióban vizsgált öt állam - Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - között az egy kiadható szobára jutó bevétel (revpar) nagysága alapján és a nettó átlag szobaár alapján az ötödik, a szobafoglaltság szempontjából pedig a harmadik helyen végzett.

Ezen országok közül Ausztria szállodái teljesítettek a legjobban, szobafoglaltságban a második helyen csehországi, átlag szobaárban a szlovákiai, revpar szempontjából pedig ugyancsak a csehországi szállodák szerepeltek.

Az év első félévében az STR riportban szereplő 41 európai város között szobafoglaltságban az első három helyen London, Párizs és Edinburgh szerepelt. Nettó átlag szobaárban a sorrend Velence, Genf, Párizs. Ugyanez nettó revpar szempontjából: Párizs, Velence, Genf.

A 41 európai város között Budapest szállodáinak teljesítménye szobafoglaltságban a 32., nettó átlag szobaárban a 39., nettó revparban ugyancsak a 39. helyre volt elég.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!