3p

Hugo Chavez venezuelai elnök évi 10 millió tonna kőolajat ígért Minszknek, s ezzel feltehetően jelentősen megerősítette Fehéroroszország pozícióját az Oroszországgal rég húzódó energetikai viszályban.

"Fehéroroszországban nem lesz olajhiány a következő 200 évben" - ígérte Chavez Aljakszandr Lukasenka elnöknek vasárnap, az pedig esküdött, hogy ezt nem felejti el, és Chavez nem fogja megbánni. Az évi 10 millió tonna mintegy felét teszi ki a fehérorosz olajfinomítók kapacitásának, s jelentős bevételeket hozhat Minszknek. A fehéroroszországi olajfinomító és petrokémiai ipar jövedelme a tizedére csökkent, amióta Oroszország az év elején elkezdte teljes összegben beszedni a szomszéd országtól az olajra és származékaira kirótt vámot.

Lukasenka augusztusban beismerte, hogy az olajfinomítás, a belső ellátás és az export létkérdés országa számára, amelynek szuverenitása és függetlensége múlik ezen. Minszk az orosz szállítások alternatíváit Kazahsztánban, Iránban és Azerbajdzsánban kereste, de a szakértők egyhangú megítélése szerint a venezuelai projekt Minszk számára a lehető legjobb megoldás, a venezuelai kőolaj ugyanis az orosznál jobb minőségű, feldolgozása kevesebb energiát igényel és a végtermékek is jobb minőségűek. Emellett olcsóbb is: az első szállítmány májusban tonnánként 656 dollárba került, míg a vámmal terhelt orosz kőolaj ára tonnánként 800 dollár. Emellett nem zárható ki, hogy Minszk Venezuelától még kedvezőbb áron kaphatja majd a kőolajat.

A szerződés részleteit nem hozták nyilvánosságra, de szakértők szerint nagyrészt barterről van szó, vagyis a kőolajért Minszk bizonyos, első sorban haditechnikai szolgáltatásokkal fizet, például Venezuela légvédelmi rendszere átalakításában való részvétellel. Politológusok hozzáteszik, hogy Moszkva, ahol a múlt héten 9. alkalommal fogadták Chavezt, aligha örül a megállapodásnak.

Az orosz elemzők korábban kétkedéssel szóltak a lehetőségről, hogy Minszk venezuelai kőolajhoz jusson, és a legtöbb nyilatkozó továbbra sincs meggyőződve arról, hogy valós és tartós együttműködés alakul ki. A kételyeket részben a két államfő személyisége kelti: két tekintélyelvűnek és kalandornak tartott vezér állapodott meg, s mindkettő előtt elnökválasztás áll - Lukasenka decemberben, Chavez egy év múlva mérettetik meg -, amint azonban egyikük elveszti pozícióját, a megállapodások összeomlanak. A most megkötött, három évre szóló szerződés, illetve az abban rögzített folyamatos szállítások máris konkurenciaharcot indítottak el a balti és az ukrajnai kikötők között.

Chavez látogatása előtt Minszk már megállapodott Kijevvel az Odessza-Brodi vezeték áramlási irányának megfordításáról, hogy ezen jusson el a venezuelai kőolaj a kikötőből a fehérorosz finomítókhoz, a próbamenetet december elejére tervezik. Erre már reagált a Kreml is: Szergej Smatko energiaügyi miniszter figyelmeztette Ukrajnát, hogy egyeztesse az orosz féllel a technológiai részleteket. A megfordítás ugyanis több jelentős orosz konszern - így a TNK-BP és a Transneft - érdekeit sértheti.

Jurij Bojko ukrán energiaügyi miniszter válaszát az ukrán sajtó idézte: országa számára igen fontos az energiahordozók szállítása, s ezért az ezzel összefüggő kérdést kompromisszumos úton szándékoznak megoldani, de hangsúlyozzák, hogy jogukban áll az Ukrajna számára leginkább gazdaságos megoldást választani, és minden esetben a nemzeti érdekeket fogják előtérbe állítani - mondta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!