A világ legnagyobb autógyára, a General Motors és a Chrysler is 19 százalékos visszaesésről számolt be. A Ford eladásai 14 százalékkal csökkentek. A japán Toyota is 10 százalékkal kevesebb kocsit tudott értékesíteni az előző hónapban az Egyesült Álamokban, mint egy évvel azelőtt.
Néhány cég kisebb csökkenést szenvedett el: a Nissan eladásai 4 százalékkal, a Hondáé 3 százalékkal romlottak. Elemzők szerint a közeljövőben nem várható számottevő javulás az eladási statisztikákban.
„Szeretném azt mondani, hogy a legrosszabb már mögöttünk van, de nem tudok ilyen biztosítékot adni” - mondta a Ford értékesítési igazgatója, James Farley. Szerinte a fogyasztói hitelpiac szűkülése miatt a második negyedévben is korlátozott forgalommal lehet majd számolni.
A GM-nél a kisteherautók és a városi terepjárók eladása csökkent leginkább, 22 százalékkal. A személyautókból 14 százalékkal fogyott kevesebb. A Chevrolet pickupokból 25 százalékkal kevesebbet tudtak eladni a kereskedők, a GM benzinfaló Hummer terepjárójára 29 százalékkal csökkent a kereslet.
„Kétségtelen, hogy az iparág és a gazdaság helyzete meggyengült” - összegezte véleményét Michael DiGiovanni, a GM egyik ügyvezető igazgatója. A GM-nél korábban is számítottak rá, hogy az első három negyedév gyenge lesz, ekkora visszaesést azonban nem vártak. Reményeik szerint a szövetségi gazdaságélénkítő csomag a második félévben javítani fog a helyzeten.