A Balaton nem tudta megfordítani az év közben is tapasztalható trendet, miszerint a külföldi turisták számára már nem olyan vonzó a régió. A szállásadók ettől függetlenül növekedést könyvelhettek el, de ez kizárólag a belföldi kereslet élénkülésének köszönhető, amely ugyanakkor szintén elmarad az országos átlagtól.
A magyar tenger környékén a külföldiek tavaly 1,805 millió vendégéjszakát töltöttek el, amely több, mint 30 ezerrel, illetve 1,7 százalékkal kevesebb a 2013-as adatnál. Persze ez nem katasztrófa, de beszédes, hogy országos átlagban 2,7 százalékos volt a növekedés. Budapesten 3,2 százalékkal több éjszakát töltöttek el a külföldiek, de voltak régiók, ahol 7,9 százalékos volt a plusz.
Eközben a belföldi turizmus, amely átlagosan 8,3 százalékkal emelkedett, a Balatonnál mindössze 4 százalékos növekedést hozott. Így ha a belföldi és a külföldi vendégéjszakák számát nézzük, akkor is legnagyobb tavunk teljesített a legrosszabbul.
A külföldi turisták elmaradása ugyanakkor intő jel, hiszen míg a magyarokat számos egyéb tényező (emlékek, megszokás, közelség stb.) motiválhatja, hogy a Balaton mellett töltsék el szabadidejüket, a külföldiek racionálisabb döntést hoznak. Egy olyan időszakban, amikor mindenhol nő a turisztikai forgalom, a csökkenés mögött vagy a szolgáltatási színvonal esése vagy az árak túlzott emelkedése áll.
Régi közhely, hogy a Balaton már messze nem csak egy meleg, édesvizű medence, némi lángossal és hekkel fűszerezve, hanem annál sokkal több. Ez viszont azt jelentené, hogy a régiónak a strandszezonon kívül is brillíroznia kéne. Decemberben, a szilveszteri rohamban ugyanakkor Budapest 18,7 százalékkal több külföldit vonzott, mint tavaly, míg a Balaton 17,5-tel kevesebbet.
Hogy eközben más régiók – ráadásul pont a legszegényebbek – jól teljesítenek ebben a tekintetben, az nagy öröm, de kár lenne nem kiaknázni a tóban rejlő rengeteg lehetőséget.
mfor.hu