Miközben a munkaerőpiacon jelenleg a képzett szakmunkások a legkeresettebbek, a magyar szakmunkások képzettsége nem követi a piaci igényeket, a frissen végzett szakemberek gyenge problémamegoldók, rosszul teljesítenek csapatban, és a munkavállalási hajlandóságuk sem megfelelő - állapította meg a Manpower idei éves tehetség- felmérése, amelynek részleteit sajtótájékoztatón ismertették szerdán Debrecenben.
Az ötödik alkalommal elvégzett felmérés szerint 18 ezer olyan betöltetlen álláshely van Magyarországon, amelyet akár holnap be lehetne tölteni, ha lenne kellően képzett munkaerő - tájékoztatott Szekeres Katalin, a Manpower Munkaerő-Szervezési Kft. toborzási vezetője. Alapvetően olyan szakmunkásokra van szükség, akiknek van gyakorlatuk, beszélnek nyelveket és - amint a munkaadók is hangoztatták a felmérés során - akarnak dolgozni - tette hozzá. A magyarországiak mellett további 35 ország munkaadóinak megkérdezése alapján elkészített felmérés szerint világszerte szakmunkásokra van a leginkább szükség.
A legnehezebben betölthető további 9 munkakör globális sorrendje: értékesítők, technikusok, mérnökök, könyvelők-pénzügyi munkatársak, operátorok(gyártósori betanított munkások), adminisztratív irodai és személyi asszisztensek, cégvezetők, sofőrök és segédmunkások. Magyarországon a szakmunkások utáni sorrend: mérnökök, sofőrök, gépkezelők, karbantartók, orvosok és egyéb, nem ápoló egészségügyi személyzet, informatikusok, értékesítők, szakácsok, könyvelők-pénzügyi munkatársak.
A megfelelő munkaerő hiányában felvételi nehézségekkel küzdő munkaadók aránya hasonló: a nemzetközi felmérésben 31 százalék, Magyarországon 30 százalék - mondta a szakember. Hozzátette: a munkaadók általános véleménye, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő munkaerő megfelelő helyen és időben.
A szakemberek szerint a munkáltatók esetében is szemléletváltásra van szükség, mégpedig a tekintetben, hogy ne kész munkaerőt keressenek, hanem az egyébként megfelelő képességekkel rendelkezők átképzésében vegyenek részt.
Makray Réka, a Debrecenben jelenleg 1100 dolgozót foglalkoztató, német tulajdonú FAG Magyarország Kft. személyügyi vezetője elmondta: cégük maga képez utánpótlásra szakembereket. Tájékoztatása szerint Debrecenben az ipari szakképző központtal közösen kialakított akkreditált alapfokú csapágykezelő tanfolyam elvégzését teszik kötelezővé új munkatársaiknak. A szakközépiskolás korosztályt saját tanműhelyükben képzik - tette hozzá.
Ábrahám László, az amerikai tulajdonú National Instruments magyarországi leányvállalata, az NI Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a nyelvi tudás mellett azt tartja a legfontosabb feltételnek, hogy a munkára jelentkező "tudjon gondolkodni, akarjon dolgozni, legyen csapatjátékos, és legyen őszinte", a szakmára ők megtanítják. Ilyen munkatársakat most is vár az NI - tette hozzá az igazgató.
MTI