A 2007. évi teljesítmény annak függvényében is alacsony, hogy egy évvel korábban még 140 ezer négyzetméter logisztikai létesítmény került átadásra. A teljes terület megközelítette az 1 millió négyzetmétert - emeli ki az elemzés.
A régió többi országától eltérően a modern bérelhető létesítmények szinte kizárólag a fővárosra és annak környékére koncentrálódnak. A koncentráció azonban némileg oldódni látszik, hiszen 2007-ben átadták az első jelentősebb vidéki logisztikai fejlesztést Hegyeshalom mellett.
A schengeni határok december óta érvényes kibővítésével pedig a határ közelében fekvő városok, például Nyíregyháza vagy Szeged, és a különleges helyzetben levő Záhony is a potenciális bérlők, és ennek megfelelően a fejlesztők érdeklődési körébe kerülhet. A múlt évben azonban nem a vidék, hanem a Budapest határain belüli, úgynevezett városi-logisztikai ingatlanok piaca fejlődött a legnagyobb mértékben.
A csendes kínálati oldallal szemben a kereslet némileg aktívabb volt, mint egy évvel korábban. Tavaly összesen mintegy 170 ezer négyzetméter területre kötöttek szerződést a 2006-os 140 ezer négyzetméterrel szemben.
A régió többi országában már eddig is megfigyelhető volt a logisztikai célú bérlemények esetében, hogy nem a logisztikai szolgáltatást végző cég, hanem annak megrendelői közvetlenül kerestek raktárakat. Magyarországon e tendencia megjelenése egybeesett a Rynart csődjével. Azzal hogy a logisztikai szolgáltató kidőlt a sorból, 130 ezer négyzetméternyi raktárkapacitásának bérlői - saját jogon - újra megjelentek a piacon.
Az ipari-logisztikai ingatlanok bérleti díjai némileg alacsonyabbak lettek, mint a korábbi években. A városon belül 5,5-6 euró (négyzetméterenként és havonta), a főváros környékén 3,8-4,5 euró volt a jellemző díj 2007-ben. A keresleti oldalon megjelenő nagyobb területigények is a bérleti díjak csökkenése irányába hatottak.