4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az idén a magyar gazdaság kikerülhet a gödörből, az első negyedév növekedése azonban még minimális lesz, és az infláció csak nehezen lassul. A belső és külső egyensúly ugyanakkor jelentősen tovább javul, és a reálkeresetek szerényen ugyan, de emelkednek - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.

A gazdasági növekedés a 2007. évi nagy lassulás után 2008-ban érezhetően emelkedik, de 3 százalékos szintje így is messze elmarad az újonnan csatlakozott új EU-tagállamokétól. Ráadásul az I. negyedévben még ez sem lesz érzékelhető - fűzik hozzá az elemzők. Az agrárszféra 2007. évi, időjárási okok miatti nagy visszaesésének "automatikus" ellentételeződése ugyanis csak a nyári hónapoktól lehetséges.

A közszolgáltatások csökkenése tavaly az első negyedév után lett markánsabb, így a bázis még viszonylag magas - jegyzik meg. Hasonló a helyzet a kiskereskedelemben, ahol 2007. I. negyedévében még kissé emelkedett is a forgalom volumene. Az építőipar fellendülését segítő EU-támogatások hatása is inkább csak a nyár elejétől várható.

Ugyanakkor az iparban a romló európai konjunktúra alapján egyelőre a tavalyi utolsó hónapok 5-6 százalékos növekedéséhez hasonló dinamika feltételezhető, a belföldi, főleg beruházási kereslet növekedése csak részben tudja ellensúlyozni az exportlehetőségek beszűkülését. Így is az ipari export marad a gazdasági fejlődés fő húzóereje. Továbbra is a viszonylag kedvező, eddigi dinamika várható az üzleti szolgáltatások többségében.

A kivitel marad a gazdaság húzóereje

A GKI szerint a szállítási ágazat aligha tudja megismételni a tranzitforgalom 2007. évi gyors bővülését (ami részben Románia és Bulgária 2007. évi uniós csatlakozásának volt a következménye), miközben a várhatóan nagyobb mezőgazdasági termés növekvő belföldi szállítási igényt támaszt. A pénzügyi szektorban az EU-támogatások társfinanszírozása jelent új piaci lehetőséget.

A kivitel marad a gazdaság egyik húzóereje, lendülete azonban a romló európai konjunktúra és a tavalyi rossz mezőgazdasági termés miatt lassul, a 2007-es 15,7 százalékról 10 százalékra.

Az import dinamikája viszont alig mérséklődik, a tavalyi 11,9 százalékról 10 százalékra csökken, ami a beruházások élénkülésének, a fogyasztás kezdődő emelkedésének és a cserearányok némi romlásának a következménye. Az áruforgalmi deficit évek óta tartó csökkenése megáll, sőt kissé emelkedhet is, mértéke azonban nagyon alacsony, 0,7 milliárd euró körül várható.

A szolgáltatások külkereskedelmi aktívuma szerényen tovább emelkedik, a jövedelmi mérlegben viszont növekvő deficit várható, így a folyó fizetési mérleg hiánya nagyjából változatlan, 5 milliárd euró körüli marad.

Az uniós források már éreztetik a hatásukat

A 2007-től rendelkezésre álló EU-s támogatási lehetőségek egy részét 2008-ban már elkezdik felhasználni, miközben még az előző időszakról áthúzódó jelentős összegek kifizetésére is sor kerül. Így a nemzetgazdaság külső finanszírozási igénye 3,2 milliárd euróra, a GDP mintegy 3 százalékára mérséklődik - prognosztizálja a GKI.

Az infláció 2007 utolsó hónapjaiban gyorsult, főleg az emelkedő világpiaci energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak következtében, amit a rossz hazai agrártermés csak fokozott. Idén ezek a tendenciák továbbra is érvényesülnek, de a költségvetési konszolidációs lépések egyszeri áremelő hatása már nem jelentkezik. Így az infláció a 2007. végi 7,4 százalékról 2008 elején csak lassan csökken - januárban 7,1 százalék volt -, éves átlagban 6 százalék körül lesz, de a decemberi mérték már 4,5 százalék körül lehet.

Enyhe reálbéremelkedés lehet

A forint az idén a sáveltörlés bejelentéséig érezhetően gyengült, azóta jelentősen erősödött. Éves átlagban 253 forint körüli euró árfolyam várható, jelentős spekulációs ingadozás mellett.

A jövedelmek növekedése 2008-ban nominálisan kissé lassul. A bruttó keresetek a versenyszférában 8 százalékkal, a költségvetési szektorban mintegy 7 százalékkal emelkednek. Így a reálbér a gazdaság egészében kb. 0,5-1 százalékkal emelkedik, de ezen belül a költségvetési szektorban lényegében stagnál a GKI előrejelzése szerint.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!