A környezetszennyezés nem csak az európai államok, hanem a kínai lakosság körében is elégedetlenséget vált ki - jelentette ki júliusban a kínai környezetvédelmi hatóság (SEPA) vezetője. Csou Seng-hszian bírálta a helyi politikai vezetőket, akik, mint fogalmazott, védelmükbe veszik a folyókat "nyúlós enyvvé" változtató gyárakat.
A kínai kormány igyekszik megzabolázni a szédületes gazdasági növekedés motorjának számító gyárak, bányák és ipartelepek által kibocsátott szennyezést. Ígéretet tett arra, hogy a legnagyobb szennyezők 2006 és 2010 között tíz százalékkal lefaragják a károsanyag-kibocsátás mértékét, de már az első évben - tavaly - elmaradt a csökkentés az arra az évre tervezettől.
Csou Seng-hszian ostorozta a helyi vezetőket, amiért nem szereznek érvényt a kommunista párt és a központi bizottság környezetvédelmi előírásainak.
Sürgette az illetékeseket, hogy tegyenek lakatot azokra a gyárakra, amelyek titkos csővezetékeken szabadulnak meg a melléktermékektől, és követelte azon beruházások leállítását, amelyeket nem kísér környezetvédelmi ellenőrzés.
A Világbank egy tanulmányában azt írta, Kínában évente csaknem félmillió ember halála vezethető vissza a levegő és víz szennyezettségére.