A Windcraft Hungary létrejöttét több mint féléves előkészítés előzte meg. Számos, az ACH által megbízott szakértő vizsgálta meg a kísérleti, változó erősségű szelek energiáját is biztonsággal hasznosító függőleges tengelyű erőmű szabadalmát, megvalósíthatóságát. Hosszú időt emésztett fel a szabadalom tulajdonosainak meggyőzése is, mivel az ilyen üzleteknél természetes a feltalálók bizalmatlansága - mondta Borbély József, a vállalat stratégiai igazgatója.
Végül közös projektcég alapításában állapodtak meg: az ACH - elfogadva a partner kikötését -, 49 százalékos tulajdonrészért cserébe a projekt teljes költségét biztosító alaptőkét adja, és annak összegével egyenrangú apportként elfogadja az erőmű szabadalmát.
Amennyiben sikerül addig beszerezni a szükséges hatósági engedélyeket, már márciusban megkezdődik az építkezés, és hamarosan sor kerül a tesztüzemre is. Az ACH menedzsmentje olyannyira bízik az erőmű eredményeiben, hogy 2010-re már ipari hasznosítást, sorozatgyártást terveznek. Ha a turbina akár csak a jelenlegi szélerőműtípusoknál bizonyítottan jobb hatásfokkal működik, már nyertünk - mondta Borbély.
Ugyanakkor csak az eredmények birtokában döntenek a további hasznosításról, esetleg újabb, a világpiaci megjelenést biztosító stratégiai partnerek bevonásáról, írja a Napi Gazdaság.