2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Esélytelennek látják magukat a magyar tulajdonú vállalkozások az európai uniós pályázatokon, ezeken ugyanis igen kis arányban vesznek részt külföldi tulajdonú társaikhoz képest – írja a Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) tanulmányára hivatkozva a Világgazdaság.

A cégek számára a legnagyobb gondot egy felülbírálhatatlan fundamentum, az önerő hiánya okozza. Ezt a tisztán magyar tulajdonban lévő társaságok 32 százaléka jelölte meg a pályázatoktól való távolmaradás okaként, míg a kisebbségi külföldi tulajdonban lévő cégek vezetői közül csak 15, a többségi idegen tulajdonú vállalatoknál pedig mindössze 7,2 százalék vélekedett úgy, hogy az önerő előteremtése okoz gondot.

Különösen igaz ez az idegenforgalomban működőknél, ahol a vállalatok vezetőinek csaknem a fele nyilatkozott úgy, hogy ez az oka, amiért nem pályáznak, s ugyancsak pénzszűkében vannak a belpiacra termelő vállalkozások is, valamint a kisebb, ötven főnél kevesebbet foglalkoztató vállalatok. A kisebb hazai cégek több mint harmada nem képes előteremteni a pályázathoz szükséges saját forrást.

A GVI által megkérdezett 1240 társaság mintegy 15 százaléka – azaz kevesebb mint 200 vállalkozás – pályázott EU-s forrásokra tavaly. Összességében a pályázatoktól való távolmaradás jelentős mértékben függ a cég méretétől, a külföldi tulajdonhányadtól, az exportorientáltság mértékétől. Ezek minél kisebb arányúak, a cégek vezetői annál kevésbé pályáznak európai forrásokra – derül ki a GVI többváltozós regresszió elemzéséből.

A pályázati hajlandóság attól is nagyban függ, hogy az adott cég mely iparágban dolgozik. Ezen belül nagy a szórás, az iparban és az építőiparban tevékenykedők 19, a kereskedelemben és a szállításban működők 13 százaléka jelentkezett tenderekre tavaly, míg a szolgáltatási szférában dolgozóknál ez a ráta 10, az idegenforgalomban működőknél pedig csupán 7 százalék volt – számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!