A cégek számára a legnagyobb gondot egy felülbírálhatatlan fundamentum, az önerő hiánya okozza. Ezt a tisztán magyar tulajdonban lévő társaságok 32 százaléka jelölte meg a pályázatoktól való távolmaradás okaként, míg a kisebbségi külföldi tulajdonban lévő cégek vezetői közül csak 15, a többségi idegen tulajdonú vállalatoknál pedig mindössze 7,2 százalék vélekedett úgy, hogy az önerő előteremtése okoz gondot.
Különösen igaz ez az idegenforgalomban működőknél, ahol a vállalatok vezetőinek csaknem a fele nyilatkozott úgy, hogy ez az oka, amiért nem pályáznak, s ugyancsak pénzszűkében vannak a belpiacra termelő vállalkozások is, valamint a kisebb, ötven főnél kevesebbet foglalkoztató vállalatok. A kisebb hazai cégek több mint harmada nem képes előteremteni a pályázathoz szükséges saját forrást.
A GVI által megkérdezett 1240 társaság mintegy 15 százaléka – azaz kevesebb mint 200 vállalkozás – pályázott EU-s forrásokra tavaly. Összességében a pályázatoktól való távolmaradás jelentős mértékben függ a cég méretétől, a külföldi tulajdonhányadtól, az exportorientáltság mértékétől. Ezek minél kisebb arányúak, a cégek vezetői annál kevésbé pályáznak európai forrásokra – derül ki a GVI többváltozós regresszió elemzéséből.
A pályázati hajlandóság attól is nagyban függ, hogy az adott cég mely iparágban dolgozik. Ezen belül nagy a szórás, az iparban és az építőiparban tevékenykedők 19, a kereskedelemben és a szállításban működők 13 százaléka jelentkezett tenderekre tavaly, míg a szolgáltatási szférában dolgozóknál ez a ráta 10, az idegenforgalomban működőknél pedig csupán 7 százalék volt – számol be a Világgazdaság.