A Nabucco vezeték megépítésre alakult konzorcium - a Nabucco Gas Pipeline International GmbH - kivételt kért az általános szabályozás alól mind a négy EU-ország számára, amelyek területén az új vezeték áthalad majd, azaz Bulgária, Románia, Magyarország és Ausztria számára, közölték a bizottságban.
Az általános szabály szerint "a tagállamok olyan rendszert hoznak létre, amelyben harmadik feleknek a szállító- és elosztóhálózathoz, valamint az LNG-létesítményekhez való hozzáférését közzétett, minden feljogosított fogyasztóra, beleértve a földgázellátó vállalkozásokra is vonatkozó tarifák alapján teszik lehetővé, objektív kritériumok alapján, a rendszerhasználók közötti megkülönböztetés nélkül".
Az idézett irányelv azonban rendelkezik arról is, hogy "a jelentősebb új gázipari infrastruktúrák" mentesülhetnek az említett kötelezettség alól a szállítási díjak és az elosztási lehetőségek szabadabb meghatározásának érdekében. Ezt a lehetőséget használhatja most ki társaság. A brüsszeli döntés egyelőre csak Ausztriára vonatkozik, azért, mert a nemzeti hatóságok közül még csak az osztrák felügyeleti hatóságok hagyták jóvá a vállalkozást.
Andris Piebalgs energiaügyi biztos szerint a most bejelentett határozat is mutatja, hogy a bizottság támogatja a vállalkozást, mert nagy jelentőséget tulajdonít az uniós gázbeszerzés többágúvá tételének. A 3300 kilométeresre tervezett, évi 31 milliárd köbméteres kapacitású vezeték javítja a versenyt és az uniós gázellátás biztonságát, hangsúlyozta a biztos.
A kivétel pénzügyileg életképesebbé teszi a résztvevők számára a beruházást, de a kivételezés feltétele, hogy a helyi energiahatóságnak további biztosítékokat kell hozniuk a kapacitások elosztását illetően, azaz biztosítaniuk kell, hogy - végelosztási helyszínként - Ausztriában az elosztás átlátható és megkülönböztetéstől mentes lesz, és nem teremt lehetőséget domináns piaci pozíció kiépítésére. Így érhető el, hogy a tervezett csővezetéknek a piaci versenyre is kedvező hatása legyen, szögezte le a bizottság.