A gazdaságélénkítésre szánt, jövő évi, 200 milliárd forintos pluszforrás 60-70 százalékát fordítják fejlesztésekre, beruházásokra - itt főként az infrastruktúra-építésekkel (közút- és vasúthálózat) kapcsolatos fejlesztésekről van szó, amihez alapvetően az MFB biztosítja a szükséges összeget - mondta Matolcsy György gazdasági miniszter a mai kormányülést követően.
A bank egy korábban előkészített, aláírás előtt lévő a 180 milliárd forintos konzorciális hitelből fedezi a ráeső kötelezettséget, vagyis az MFB-nek nem lesz szüksége újabb kötvénykibocsátásra vagy hitelfelvételre.
A miniszter elmondta, hogy az említett 200 milliárd forintból 30 százalékot a Mehib és az Eximbank garanciavállalási keretének jobb kihasználása tesz ki. A jobb kihasználás érdekében az eddigi exporthitel-biztosítást a kormány döntése érdekében kiterjesztik a beszállító és turisztikai vállalkozásokra is. (A Mehib 250 milliárdos keretéből eddig 170 milliárd forintot, az Eximbank 80 milliárd forintos keretéből pedig csupán 40 milliárdot használtak fel.)
A 200 milliárdos csomagból 10 milliárd forint költségvetésibevétel-kiesés formájában jelenik meg, ami főként a lakáscélú kamattámogatások növeléséhez kapcsolódik, de ide tartozik az 50 főnél kisebb vállalkozásokat érintő, a befektetéshez kapcsolódó társasági adókedvezmény plafonjának 10 millióról 30 millió forintra történő emelése is.
Konjunktúra beruházások az MFB-n keresztül
A gazdaságélénkítésre szánt, jövő évi, 200 milliárd forintos pluszforrás 60-70 százalékát fordítják fejlesztésekre, beruházásokra, amihez alapvetően az MFB biztosítja a szükséges összeget.